SŁUCHAJ ONLINE
MENU

K. Radziwiłł w RDC: liczenie wolnych łóżek covidowych nie bardzo ma sens

Konstanty Radziwiłł/fot. RDC

Niska liczba wolnych łóżek w szpitalach nie oznacza, że przegrywamy walkę z pandemią – powiedział w „Poranku RDC” wojewoda mazowiecki. Konstanty Radziwiłł tłumaczył jak obecnie funkcjonuje system pracy szpitali tymczasowych na Mazowszu. Jak podkreślił, do tej pory nie odnotowano sytuacji, w której zabrakło miejsca dla chorego na COVID-19. W rozmowie z Robertem Łuchniakiem wojewoda odniósł się też do nowego systemu naliczania opłat za wywóz śmieci w Warszawie.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Liczenie wolnych łóżek nie bardzo ma sens. Utrzymujemy tę liczbę na poziomie stosunkowo niskim z prostego powodu, żeby nie zaburzać możliwości leczenia pacjentów – mówił na antenie Radia dla Ciebie wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Jak zaznaczył wojewoda, dotychczas „nie było takiego dnia, żebyśmy nie mieli gdzie położyć pacjentów covidowych”. Chorzy trafiają obecnie do siedmiu działających szpitali tymczasowych na Mazowszu. Od jutra w województwie będzie osiem takich placówek – na 25 listopada zaplanowano wznowienie pracy szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Szpital Narodowy będzie mógł rozwijać swoją bazę, nie ma sensu stawiać tam od razu zbyt wielu łóżek – wskazał Radziwiłł. – Od jutra powinno być tam udostępnionych sto łóżek, ale to nie znaczy, że to jest potencjał tego szpitala (…) Za kilka dni być może będziemy wyznaczać kolejne łóżka, w zależności od potrzeby – dodał.

Wojewoda podał też aktualne dane dotyczące zasobów łóżkowych. Obecnie w regionie wolnych jest ponad 500 miejsc dla chorych na COVID-19.

Wysokość opłat za śmieci zależne od metrażu

Konstanty Radziwiłł na antenie RDC odniósł się również do uchwały Rady Warszawy, która zatwierdziła nowy system opłat za wywóz odpadów w stolicy. Od 1 stycznia 2022 roku kwota ma być zależna od powierzchni nieruchomości.

Decyzja radnych wywołuje wiele emocji – mówił wojewoda. Jak dodał, dokument będzie analizowany. Uchwała ma też trafić do Regionalnej Izby Obrachunkowej. – Dostaję listy, w których osoby samotne w dużych mieszkaniach zwracają uwagę na zaskakujące i chyba niesprawiedliwe potraktowanie – wskazał gość „Poranka RDC”.

W uchwale określono pięć stawek opłat, a nie jak pierwotnie zapowiadano – dwie. Właściciele mieszkania do 30 mkw zapłacą 52 złote, do 40 mkw – 77, do 60 mkw – 88 złotych, do 80 mkw – 94 zł i powyżej 80 mkw – 99 złotych. Warszawiacy mieszkający w domu jednorodzinnym zapłacą ryczałtową stawkę w wysokości 107 złotych. Uchwała wejdzie w życie jeśli nie zakwestionuje jej wojewoda.

Posłuchaj:

Poranek RDC: Konstanty Radziwiłł

Czytaj też:

Opłaty za śmieci w Warszawie zależne od metrażu. Radni przyjęli uchwałę

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone