SŁUCHAJ ONLINE
MENU

K. Lubnauer o sytuacji w oświacie: odbije się na kolejnych rocznikach

Katarzyna Lubnauer/fot. RDC

– Obecna sytuacja w polskim szkolnictwie będzie odbijać się na uczniach przez najbliższe lata – uważa Katarzyna Lubnauer. Szefowa Nowoczesnej była gościem Michała Kolanki w audycji „Polityka w południe”.

Podwójny rocznik, który od września rozpocznie naukę w pierwszych klasach szkół średnich przeładuje placówki, a te nie są z gumy – powiedziała posłanka. – Nie ma miejsca w sali, na sali gimnastycznej, na korytarzu. Kolejne roczniki będą poszkodowane – dodała.

Połowa z dwudziestu najlepszych liceów nie jest w stanie podwoić liczby klas – zaznaczyła Lubnauer. – Samorządy są w stanie uruchomić nowe licea, np. w budynkach po gimnazjach. To będą jednak szkoły drugiego wyboru – podkreśliła.

Szefowa Nowoczesnej dodała, że teraz najważniejszym zadaniem jest zminimalizowanie skutków reformy. – Trzeba uspokoić atmosferę w szkołach, zmienić, odpolitycznić program, uregulować kwestie podwyżek dla nauczycieli. Chcemy zaproponować inny sposób funkcjonowania szkół – przekonywała przewodnicząca Nowoczesnej.

W samej Warszawie do szkół średnich nie dostało się 3173 uczniów, ponad 82 procent z nich to kandydaci, którzy chcieli uczyć się w liceach, co czwarty z nich (756 osób) ma świadectwo z czerwonym paskiem.

Posłuchaj:

Polityka w południe: Katarzyna Lubnauer

Czytaj też:

3173 uczniów nie dostało się do żadnej szkoły. Wyniki rekrutacji

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone