SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Już 200 operacji z wykorzystaniem robota da Vinci w Siedlcach

Robot da Vinci/fot. RDC

Precyzyjne cięcie, mniej powikłań i ekspresowy powrót do zdrowia. W Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach odbyło się już 200 operacji z wykorzystaniem robota da Vinci.

Lecznica, jako jedna z trzech w województwie, realizuje na NFZ zabiegi z chirurgii onkologicznej, urologicznej i ginekologicznej. Szkoli też lekarzy, którzy w przyszłości będą pracować na specjalistycznym robocie .

Zdaniem prezesa zarządu szpitala Marcina Kulickiego, takich zabiegów będzie coraz więcej. – Ten pomysł służyć ma jednemu – aby rozwijać nasz szpital. Stwarzanie warunków nowoczesnego leczenia to jest też nasz poniekąd obowiązek – mówi.

Robot da Vinci, który jest w Siedlcach, to sprzęt najnowszej generacji – dodaje dyrektor operacyjny firmy Synektik Artur Ostrowski. – Weszliśmy tutaj do szpitala z czwartą generacją, obecnie oferowaną przez producenta. Operatorzy, którzy znają trzecią generację, widzą dużą różnicę, jeśli chodzi o podejście do manipulatora i również konstrukcji ramion i dostępu do pacjenta. Podczas tych niecałych dwóch lat system przeszedł trzy duże modernizacje oprogramowania – mówi.

Korzyści z operacji nieinwazyjnych jest wiele – mówi chirurg onkolog Jakub Radziszewski. – Chirurgia minimalnie inwazyjna zmniejsza w sposób statystycznie znamienny ryzyko przepukliny w bliźnie operacyjnej. To jest z jednej strony bardzo korzystny element dla chorego, ponieważ on zdrowieje; wchodzi na rynek pracy, co nie generuje kosztów dla opieki zdrowotnej, no i oczywiście nie ponosi cierpień związanych z samym zabiegiem operacyjnym – wyjaśnia.

Od nowego roku szpital chce wykonywać operacje z wykorzystaniem da Vinci już 5 dni w tygodniu, obecnie – to 4 dni.

Urządzenie trafiło do lecznicy pod koniec 2019 roku. Kosztowało prawie 10 mln zł.

Czytaj też:

W szpitalu w Siedlcach jubileuszowa operacja z udziałem robota da Vinci

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone