SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Noc Muzeów w Warszawie pod hasłem „Stolica Wolności”. „Spodziewamy się 300 tysięcy osób”

fot. RDC

240 muzeów, galerii i innych instytucji weźmie udział w Nocy Muzeów 2018 w Warszawie. Zwiedzający będą mogli odwiedzić wybrane placówki za darmo lub za symboliczną opłatą w nocy z 19 na 20 maja.

Podczas konferencji prasowej prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że w tym roku akcja odbędzie się pod hasłem: „Stolica Wolności”. – Spodziewam się 300 tysięcy osób – dodała.

Specjalne wystawy

Dyrektor miejskiego biura marketingu Robert Zydel poinformował, że z okazji tej rocznicy zwiedzający będą mogli obejrzeć specjalne wystawy. Jak dodał, między innymi Centralne Archiwum Pielęgniarstwa Polskiego przygotowało ekspozycję „Pielęgniarki polskie w walce o Niepodległą”, a Fotoplastikon Warszawski pokaże 48 fotografii stereoskopowych nieistniejących ulic i budynków stolicy z lat 1900-1916.

Ryciny z królewskich zbiorów

Wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Marcel Andino Velez powiedział, że na Noc Muzeów instytucja przygotowała z Biblioteką Uniwersytecką w Warszawie ekspozycję – „Czym jest Oświecenie?”. Zapowiedział, że z okazji 200-lecia Gabinetu Rycin BUW, biblioteka udostępni rysunki i ryciny ze zbioru króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i Stanisława Kostki Potockiego, a muzeum zaprezentuje ich interpretacje wykonane przez międzynarodową grupę współczesnych artystów.

Nowe placówki

W tym roku po raz pierwszy w ramach Nocy Muzeów będzie można zwiedzić między innymi: Warszawską Operę Kameralną, Centralne Archiwum Pielęgniarstwa Polskiego, Bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego, czy Główny Urząd Statystyczny. Ponadto w akcji wezmą udział takie placówki jak: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Muzeum Narodowe, Muzeum Warszawy, Zamek Królewski, czy Muzeum Fryderyka Chopina. Jak co roku specjalny program przygotowało również Archiwum Polskiego Radia.

 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone