SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Jubileusz Ignacego Gogolewskiego. List z życzeniami od Prezydenta RP

Ignacy Gogolewski/fot. RDC

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia Ignacemu Gogolewskiemu z okazji 90. urodzin wybitnego aktora. Podczas uroczystości w Teatrze Polskim w Warszawie prezydencki doradca do spraw kultury Tadeusz Deszkiewicz odczytał list z życzeniami dla urodzonego w Ciechanowie jubilata. „Ufam, że Pańska wierność najwyższym standardom twórczej pracy aktora, dbałość o piękno słowa oraz troska o jakość i rozwój życia kulturalnego w Polsce znajdą naśladowców (…)” – napisał prezydent.

„Jako twórca dziesiątek ról uwielbianych przez publiczność i krytykę, jako reżyser oraz dyrektor znakomitych scen polskich wniósł Pan cenny wkład w rozwój naszej kultury narodowej” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do Ignacego Gogolewskiego.

„Niech czas zasłużonego odpoczynku przyniesie Panu wytchnienie, radość obcowania z dobrą sztuką z pozycji jej odbiorcy oraz zadowolenie z sukcesów młodszych kolegów ze sceny i filmowego planu, dla których pozostaje Pan inspiracją (…)” – dodał prezydent. Dziś podczas uroczystości w Teatrze Polskim w Warszawie pismo przekazał jubilatowi doradca prezydenta ds. kultury Tadeusz Deszkiewicz. Pełna treść listu TUTAJ.

Listy gratulacyjne skierowane do jubilata odczytali również: wiceprezydent m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra, dyrektor naczelny Teatru Polskiego im. A. Szyfmana Andrzej Seweryn, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie Jan Englert, Krystyna Janda oraz prezes Związku Artystów Scen Polskich Krzysztof Szuster, który ofiarował jubilatowi podkowę na szczęście.

Silnie związany z warszawską sceną

Ignacy Gogolewski urodził się w Ciechanowie. W trakcie studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie zadebiutował w 1953 roku rolą Demetriusza w przedstawieniu „Sen nocy letniej” w reżyserii Jana Kreczmara. Występował na deskach m.in. Teatru Dramatycznego i Teatru Współczesnego w Warszawie. Był dyrektorem Teatru Śląskiego w Katowicach, Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie i stołecznego Teatru Rozmaitości, po pożarze którego w 1989 roku na dłuższy czas wycofał się z życia zawodowego. Na scenę wrócił jako aktor Teatru Narodowego. W ubiegłym roku ogłosił koniec swojej przygody z aktorstwem.

Popularność przyniosła mu rola Gustawa w „Dziadach” w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Wcielił się również w postać Kordiana w spektaklu w reżyserii Kazimierza Dejmka. M.in. o tej roli opowiedział w rozmowie z Łukaszem Jasiną dla Radia dla Ciebie. W sobotę w „Wieczorze literackim” RDC usłyszymy ponadto o specyfice pracy i przygotowań do pracy aktora, o kondycji współczesnej sceny i o przygodzie Gogolewskiego z radiem.

Poniżej fragment:

Ignacy Gogolewski jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in.: Splendora Splendorów, Wielkiej Nagrody Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, Mistrza Mowy Polskiej i wielu innych. W 2000 roku zdobył Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za kreację Szarma w „Operetce” Witolda Gombrowicza w stołecznym Teatrze Narodowym. Został uhonorowany m.in.: Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Pretekstem do przeprowadzenia wywiadu była emisja archiwalnego słuchowiska Teatru Polskiego Radia w RDC pt. „Ave Maria”, z udziałem Ignacego Gogolewskiego. Zapraszamy w sobotę o 20:05.

Czytaj też:

I. Gogolewski w rozmowie z RDC. Zapraszamy na „Wieczór literacki”!

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone