SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Józefów. 20-latek miał w sieci namawiać nastolatki do współżycia

fot. Pixabay

20-latek z Józefowa pod Warszawą miał namawiać do współżycia nieletnie dziewczyny. Mężczyzna miał wyłapywać ofiary w sieci. Od września trwa proces w tej sprawie. Zapytaliśmy eksperta o to, jak rodzice mogą zabezpieczyć dzieci przed podobnymi zagrożeniami.

Prokuratura i policja dostają sygnały o kolejnych podobnych przypadkach w Józefowie – 20-latek przebywa bowiem na wolności. Śledczy cały czas czekają na opinię biegłych, czy mężczyzna jest poczytalny.

Ważna jest rola rodziców – mówi prezes Fundacji Orange Ewa Krupa. – Znakomita większość ma świadomość tego, że zagrożenia w Internecie mogą czyhać na dzieciaki. Dziewięciu na dziesięciu rodziców takie obawy wyraża. Jednocześnie też większość rodziców, bo ponad 80 procent, nie czuje się kompetentnie – dodaje.

Dlatego rodzicom z pomocą mogą przyjść np. specjalne programy ograniczające dzieciom swobodę w sieci – mówi Krupa. – Z jednej strony zabezpieczyć sam komputer czy urządzenia, na których dzieci serfują. Są specjalne do tego programy ochrony antywirusowej. Bezpieczną oazą w internecie jest przeglądarka Best, w ramach której jest po prostu zestaw sprawdzonych certyfikowanych stron internetowych, na które dziecko może wchodzić bez obaw – wyjaśnia.

Są też internetowe szkolenia dla rodziców. Innym sposobem jest uważna obserwacja zachowań naszych pociech.

Warto też ograniczyć czas spędzany przy telefonie i komputerze – mówi kierownik Zespołu Projektów Społecznych NASK Anna Rywczyńska. – Dzisiaj z badań wynika, że dzieci potrafią być w sieci powyżej trzech godzin. I to dzieci 10-13-letnie. Tak wynika z naszych ostatnich badań „Nastolatki 3.0”. To jest strasznie dużo. I też bardzo ważne jest też to, co dzieci robią w sieci dlatego, że mówiąc o nadużywaniu, musimy mówić o tym elemencie jakościowym. Czy to jest skrolowanie strony, czy to jest siedzenie na społecznościówkach – tłumaczy.

Nadzór rodziców jest istotny szczególnie w przypadku mediów społecznościowych. Zgodnie z regulaminem Facebooka, konto może założyć już 13-letnie dziecko.

Czytaj też: Grójec. Przełom ws. poszukiwań mężczyzny zaginionego 7 lat temu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone