SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Jolanta Brzeska otrzymała honorowe obywatelstwo Warszawy

Graffiti upamiętniające Jolantę Brzeską na budynku przy ul. Wilczej 19/fot. Mateusz Opasiński, CC BY-SA 3.0

Podczas dzisiejszej sesji radni Warszawy zagłosowali za honorowym obywatelstwem dla Jolanty Brzeskiej, która była liderką Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i stała się jednym z symboli tzw. afery reprywatyzacyjnej. 

Stołeczni radni honorowym obywatelstwem dla Brzeskiej zajęli się po raz drugi. Wniosek o przyznanie jej tego tytułu radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli w połowie maja jednak wtedy, głosami radnych Koalicji Obywatelskiej, punkt został zdjęty z porządku obrad.

Tym razem projekt uchwały głosowano w połączeniu z nadaniem honorowego obywatelstwa dla prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Była to inicjatywa radnych KO. Radni PiS jeszcze przed sesją zapowiedzieli, że i tak go poprą, choć klub PiS uznał pomysł radnych KO za „nieczystą zagrywką”.

Za taką należy uznać łączne głosowanie nad tymi dwiema, tak skrajnie różnymi, kandydaturami – powiedział wcześniej wiceprzewodniczący Rady Dariusz Figura z PiS. – Uważamy jednak, że uhonorowanie Jolanty Brzeskiej to cel nadrzędny – podkreślił.

Honorowe obywatelstwo dla Brzeskiej priorytetem

Radny KO Jarosław Szostakowski przy omawianiu tej uchwały złożył wniosek, aby nad projektem uchwały nie było dyskusji, a żeby radni swoje stanowisko wyrazili wobec uchwały tylko poprzez głosowanie. Wniosek ten przegłosowano, podobnie jak całość uchwały za przyznaniem obywatelstwa dla tych osób.

Wcześniej także Wiktor Klimiuk z PiS przy omawianiu tej uchwały złożył poprawkę, aby z projektu wykreślić prof. Rzeplińskiego, bo jak wyjaśnił, we wniosku o honorowe obywatelstwo dla Jolanty Brzeskiej nie powinno być innej osoby, a były prezes TK jest dla niektórych osobą kontrowersyjną. Radny zastrzegł przy tym, że oczywiście radni KO mogą złożyć projekt uchwały przyznający ten tytuł dla prawnika, ale chodzi o to, aby nie łączyć tego w tej uchwale. Klimiuk zadeklarował, że jeśli radni się na to nie zgodzą, to i tak klub PiS będzie za uchwałą, gdyż honorowe obywatelstwo dla Brzeskiej jest w tym wypadku priorytetem. Poprawkę odrzucono.

Tajemnicza śmierć, sprawa w toku

1 marca 2011 r. Brzeska wyszła z domu i nigdy do niego nie wróciła. W tym samym miesiącu w Parku Kultury w Powsinie znaleziono spalone zwłoki kobiety, które łączono z zaginięciem aktywistki. Tożsamość ciała potwierdziła sekcja zwłok.

Pierwsze śledztwo w tej sprawie umorzono w 2013 r. z powodu niewykrycia sprawców. Jak wskazywali wówczas śledczy, wiele przesłanek wskazuje, że do śmierci kobiety przyczyniły się osoby trzecie, lecz część ujawnionych okoliczności nie pozwala także kategorycznie odrzucić wersji o samobójstwie, choć wydaje się ono mało prawdopodobne.

W 2016 r. na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro śledztwo w sprawie śmierci Brzeskiej zostało podjęte na nowo. Sprawa trafiła do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. We wznowionym postępowaniu zebrano 50 specjalistycznych opinii, przesłuchano 230 świadków i zgromadzono ponad 40 tomów akt. Do tej pory nikt nie usłyszał jednak zarzutów.

W czwartek honorowe obywatelstwo stolicy otrzymała także prof. Andrzej Rzepliński. Rzepliński to prawnik, prof. nauk prawnych, nauczyciel akademicki, w latach 2007–2016 sędzia Trybunału Konstytucyjnego, a w latach 2010–2016 prezes TK.

Czytaj też:

Jolanta Brzeska nie otrzyma tytułu honorowego obywatela Warszawy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone