SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Jeździecka Cavaliada: Mazurek z halowym Pucharem Polski

fot. Pxhere

Piotr Mazurek (SLKS Książ) zdobył halowy Puchar Polski w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi. Drugi, po rozegranym w ramach warszawskiej Cavaliady finale cyklu, był Adrian Kostrzewa (KS Idmar Krajkowo), a trzeci Bartłomiej Kwiatek (SLKS Książ).

O takiej klasyfikacji zdecydowały trzy konkursy – w grudniu zaprzęgowcy rywalizowali w Poznaniu, w lutym w Lublinie, a w hali stołecznego Torwaru przeprowadzono finałowy konkurs zręczności powożenia z elementami maratonowymi. Najlepiej poradził sobie z nim 38-letni Kostrzewa, dowodzący siwymi lipicanami. Drugi był Kwiatek z potężnymi ogierami rasy śląskiej, a trzeci Mazurek z wyhodowanymi przez siebie końmi półkrwi. Dzięki wcześniejszym konkursom, brąz w finale wystarczył do zdobycia HPP.

– W ubiegłym roku tzw. czwórki debiutowały w halowych edycjach Cavaliady, a ja miałem wtedy wzloty i upadki. Mocno przepracowałem sezon i tym razem zazwyczaj wygrywałem w kolejnych kwalifikacjach – powiedział 44-letni Mazurek, który karierę zaczynał od skoków przez przeszkody, a jako zaprzęgowiec uczestniczył w mistrzostwach Europy i świata.

Runda honorowa

Ku uciesze publiczności, w rundzie honorowej udział wzięła cała piątka zaprzęgowców (poza medalistami HPP rywalizowali także Krzysztof Maciak z KJ Zbyszko i niezrzeszony Wiesław Sadowski), co oznaczało 20 potężnych wierzchowców, żwawo galopujących w mocno nagłośnionej hali.

– Konie są stopniowo oswajane z takimi warunkami i często wymagający odporności psychicznej dzień zawodów im się podoba. One wyczuwają ludzkie emocje i wzniosłą atmosferę, więc gdy od ludzi wokół płynie dobra energia, to i konie potrafią się zrelaksować – wspominał Mazurek, hodowca z dolnośląskiego Pankowa, a jednocześnie lekarz weterynarii. Dodał, że konie sportowe po dniu pełnym emocji i wysiłku, potrafią spokojnie usnąć na leżąco w stajniach namiotowych, jakie powstają na czas zawodów.

W ramach Cavaliady rozgrywane są także międzynarodowe zawody w skokach przez przeszkody, na czele z zaplanowanym na niedzielę Grand Prix – finałem Ligi Europy Centralnej. Wyłoni on trzech zawodników, którzy dostaną prawo startu w finale Pucharu Świata (10-15 kwietnia, Paryż).

Czołówka halowego Pucharu Polski w powożeniu:

1. Piotr Mazurek (SLKS Książ/Jaśmina, Blizard, Inwencja, Pelop)
2. Adrian Kostrzewa (KS Idmar Krajkowo/Favory, Maestro, Pegasus, Pluto)
3. Bartłomiej Kwiatek (SLKS Książ/Frombork, Imbred, Renesans, Rodos)

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone