SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Jesteśmy na etapie wykopywania olbrzymiego rowu, który będzie trudno zasypać”

fot. KG/RDC

– Ten podział, który PiS wprowadził w Polsce, będzie pogłębiał się w najbliższych miesiącach czy latach. To będzie podział na dekady – twierdzi Paweł Piskorski, lider Stronnictwa Demokratycznego, były prezydent Warszawy.

Gość „Polityki w samo południe” komentuje obecną sytuację w Polsce. Twierdzi, że dzisiejszy podział na zwolenników i przeciwników rządu jest „nawet głębszy niż z końcówki PRL-u, gdzie dzieliśmy się na tych, co byli w opozycji do komunizmu i na tych, którzy w jakiś sposób uczestniczyli w sprawowaniu władzy”.

– Tamten podział był trochę „softowy” (…), bo ten, który wprowadził PiS w Polsce – i go pogłębi w najbliższych miesiącach czy latach – będzie podziałem na dekady – przekonuje.

Wykopywanie rowu

Piskorski uważa, że jest to „podział, który ma kilka warstw”. – To nie jest pytanie o 500 zł na dziecko czy nawet o to, czy się akceptuje politykę PiS-u, tylko to podział o fundamenty państwa demokratycznego. To podział konstytucji i Trybunału Konstytucyjnego. To podział dotyczący światopoglądu (…). To co robi PiS, to jest to wykopanie tego podziału, który staraliśmy się przez 25 lat niepodległej Polski jakoś minimalizować – tłumaczy.

Jego zdaniem Polska jest „na etapie wykopywania olbrzymiego rowu, który będzie trudno zasypać przez pokolenia i który być może kiedyś na zasadzie wahadła, jak PiS straci władzę, to być może ono odchyli się w drugą stronę”. – To zaprzecza naszej Polsce, którą budowaliśmy od ’89 roku – twierdzi Piskorski.

„Panama Papers”

W niedzielę Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) ujawniło dokumenty z lat 1977-2015, sugerując, że 140 polityków i innych osobistości oficjalnych z całego świata, w tym 12 obecnych i byłych szefów państw oraz ich rodziny bądź krąg przyjaciół, ma powiązania z tajnymi firmami offshore. Na liście nie brakuje nazwisk z pierwszych stron gazet. Fikcyjne firmy w Panamie mieli założyć m.in prezydent Ukrainy, premierzy Islandii czy Pakistanu, król Arabii Saudyjskiej, a także bliscy współpracownicy prezydenta Rosji. W dokumentach zostały też ujawnione m.in. działania finansowe byłego prezydenta Warszawy.

Piskorski miał kupić spółkę Stardale Managment zarejestrowaną w Panamie. W tym kraju podatek dla dochodów uzyskanych za granicą ma zerową stawkę. Jak podkreślił polityk, nie ma niczego do ukrycia i wszystkie działania, które podejmował przy rejestracji swojej firmy, są zgodne z prawem.

W moim przypadku była to spółka zarejestrowana pod koniec 2012 roku (…). Ta firma nigdy nie podjęła działalności i nie miała ani jednego transferu, ani jednej umowy, więc została wyrejestrowana na samym początku 2015 roku, więc tu nie może być mowy o żadnych tajemniczych rzeczach, bo 100 proc. dokumentów dotyczących tej firmy jest już w internecie – wyjaśnia.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone