SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Warszawa jako centrum Europy musi mieć drugie lotnisko”. Patryk Jaki chce pozostawienia Okęcia

fot. RDC

– Lotnisko Chopina zostaje – wyjaśnił na antenie RDC i TVP Warszawa Patryk Jaki. Kandydat na prezydenta Warszawy z ramienia Zjednoczonej Prawicy, a zarazem szef komisji weryfikacyjnej, mówił o tym w audycji Michała Kolanki „Polityka w Południe”.

Lotnisko Chopina będzie funkcjonowało bez zmian. Jak zacznie działać Centralny Port Komunikacyjny zastanowimy się nad tym, czy ma ono być bardziej regionalne, czy też popyt będzie tak duży, że lotnisko zostanie w obecnym kształcie. Tego nie można wykluczyć – zapewnił Jaki.

Rozwijamy ten temat w rozmowach z premierem. Warszawa, jeśli ma być centrum Europy z prawdziwego zdarzenia, potrzebuje drugiego lotniska. Okęcie jest zakorkowane – dodał Jaki.

W 2017 r. Lotnisko Chopina obsłużyło blisko 16 mln pasażerów, o 22 proc. więcej niż w 2016 roku.

Nowe lotnisko w ramach CPK ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie. Docelowo lotnisko będzie mogło być rozbudowane, by obsłużyć ok. 100 mln osób. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. ha. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne osiem lat, do końca 2027 r.

Rozwiązanie komisji

Jaki, pytany o dalsze losy komisji weryfikacyjnej po ewentualnym wyborze na prezydenta stolicy, potwierdził zawieszenie jej działań. – Kompetencje komisji przejmie urząd ratusza. Będąc prezydentem, wyjdę z założenia, że miasto będzie wspierało interes własny, a nie mafii reprywatyzacyjnej – podkreślał wiceminister sprawiedliwości.

Opozycja domaga się rezygnacji Jakiego z funkcji szefa komisji na czas wyborów.

Urlop i projekt ustawy

Poza obowiązkami w resorcie i przewodniczeniu komisji, Jaki jest posłem oraz kandydatem na prezydenta Warszawy. – Doba robi się za krótka – w ten sposób zapowiedział swój urlop.

W niedzielę Jaki zaprezentował projekt utworzenia 19. dzielnicy Warszawy. Ma to być – jak mówił – wyjątkowy obszar innowacji i zieleni, który będzie rozciągał się wzdłuż Wisły. Niebawem poznamy szczegółowy projekt ustawy, która będzie gwarantem jego powstania.

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy tłumaczył, że utworzenie 19. dzielnicy z punktu prawnego jest proste.

Patryk Jaki chce by 19. dzielnica powstała na terenach wzdłuż Wisły do 2050 roku. Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Drugą turę wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zaplanowano na 4 listopada.

Posłuchaj:

Polityka w południe: Patryk Jaki

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone