SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Jedyne takie w Europie centrum operacji w Szpitalu Bródnowskim

fot. RDC

Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie otrzymał 18 milionów złotych na nowoczesne centrum operacji naczyniowych i onkologicznych mózgu. – To jedna z dwóch takich placówek na świecie – mówi Radiu dla Ciebie wiceprezes lecznicy Wiesław Malicki.

To naprawdę unikalna rzecz. Fachowcy z Niemiec, Francji i Anglii przyjeżdżali, żeby obejrzeć tę salę. To pierwsza tego rodzaju sala hybrydowa w Europie – zauważa Malicki.

Bezinwazyjne operacje

Nowoczesne centrum sfinansuje Samorząd Województwa Mazowieckiego. W ramach dofinansowania szpital zakupi równie nowoczesny i unikalny na świecie sprzęt. Pomoże on na przykład w precyzyjnym niszczeniu wybranego celu w mózgu takiego jak nowotwory.

FUS to oprogramowanie wgrywane w tubę rezonansu magnetycznego. Można dokonać dowolnego uszkodzenia mózgu w dowolnym miejscu, wielkości od jednego do kilkunastu milimetrów, obserwując temperaturę uszkodzenia i temperaturę wokół. Można też widzieć to w kolorach – tłumaczy kierownik oddziału neurochirurgii prof. Mirosław Ząbek.

Placówka zakupi również sprzęt do bezinwazyjnego usuwania ognisk padaczki. – To laserowe urządzenie, którym można przez kilkumilimetrowy otwór wprowadzić niskotemperaturową wiązkę laserową za pomocą światłowodu i wypalić fragment.

To jest niebywałe urządzenie do leczenia padaczki skroniowej. Można odnieść ogromny efekt u pacjentów, którzy mają wiele napadów w ciągu dnia – wyjaśnia prof. Ząbek.

Jedyne takie miejsce w Polsce

Technologia, która pojawi się w nowoczesnym centrum, dotychczas była dostępna jedynie w Stanach Zjednoczonych. – Bardzo często widzimy dziś zbiórki publiczne na operacje dla ciężko chorych, którzy nie są w stanie być operowani w kraju. My dzięki środkom z Unii Europejskiej jesteśmy w stanie zabezpieczyć im profesjonalne, najwyższej klasy leczenie w kraju – mówi przewodniczący komisji zdrowia w sejmiku Mazowsza Krzysztof Strzałkowski.

Lecznica stanie się jeszcze bardziej nowoczesna – dodaje Elżbieta Lanc z zarządu województwa. – Operacje wykonywane w Szpitalu Bródnowskim, współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, nowoczesne metody leczenie guzów mózgu czy chorób naczyniowych, to wszystko dzieje się w naszym szpitalu. Dlatego centrum będzie odpowiedzią na coraz większe problemy pacjentów z udarami i guzami mózgu – zauważa.

Centrum operacji powstanie w ramach działającego już Interwencyjnego Centrum Neuroterapii. Środki pochodzą z unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Czytaj też:

Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie zyska status PIB?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone