SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Problem z wodą w 11 gminach na Mazowszu. „Źródła się wyczerpują”

fot. pixabay

Rośnie liczba miejsc zagrożonych suszą. Na Mazowszu problem z wodą jest już w jedenastu gminach. W całej Polsce liczba ta oscyluje w granicach 120. Chodzi o miejscowości, w których z powodu podlewania trawników czy ogródków dochodzi do spadku ciśnienia w sieci.

Według mapy stworzonej przez blogerów ze strony Świat Wody, na Mazowszu problem z ciśnieniem mają mieszkańcy m.in. Myszyńca, Brwinowa, Nowej Suchej, Nasielska, gminy Obryte czy Pokrzywnica.

Mapa ma być przestrogą dla ludzi, którzy nie szanują wody. Ma zmienić nasze myślenie – mówi RDC autor bloga Świat Wody i ekohydrolog Sebastian Szklarek. – Ten cenny zasób wylewamy po prostu na prawo i lewo, tylko dla przyjemności estetycznych. Nic więcej z tego nie mamy. Dla mnie ta mapa jest taką przestrogą, żebyśmy jednak zmienili to myślenie o środowisku, o wodzie. Jeżeli już chcemy mieć piękny ogród, warto pomyśleć o innej roślinności. Dwa- retencja deszczówki – tłumaczy.

To powoduje, wieczorami szczególnie, spadek ciśnienia w sieci, bo pompy i cała sieć ma jakąś określoną wydajność. Jeżeli ludzie zaczynają podlewać trawniki, to prawie cały limit zabierają z sieci i brakuje wtedy wody do np. kąpieli wieczornej lub przygotowywania posiłków – mówi ekohydrolog.Weekend bez wody w Bodzanowie

O tym, jak to ważne, przekonali się mieszkańcy gminy Bodzanów. Wójt gminy Jerzy Staniszewski zaapelował o korzystanie z wody z głową.

To nie Kana Galilejska, ja w drugą stronę z wina wody nie zrobię. Są źródła, które się wyczerpują. Możliwości pomp są, jakie są – tłumaczył.

Wody zabrakło w kranach w sobotę. Wiele osób nie miało jej do niedzieli – dodał wójt. – Dobowy rozbiór wody stanowi na stacji 600-700 metrów sześciennych. Natomiast ten rozbiór 600-700 metrów sześciennych w sobotę został wykorzystany w godzinę – tłumaczył.

Autorzy strony Świat Wody apelują do mieszkańców gmin, w których występują problemy z wodą, o informacje na ten temat. Mapa jest codziennie aktualizowana.

Czytaj też:

Kolejne pożary na Mazowszu. Tylko wczoraj 18 wyjazdów strażaków. „Sytuacja jest niebezpieczna”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone