SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Jeden z najsłynniejszych portretów Chopina na wystawie w Warszawie

fot. PAP/Albert Zawada

Jeden z najbardziej znanych portretów kompozytora, pędzla Ary Scheffera, można oglądać do 30 stycznia w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Obraz wypożyczony z Muzeum Dordrechtu (Holandia), rodzinnego miasta malarza jest prezentowany na wystawie czasowej „Chopin. Potęga znaku”.

„Z biegiem lat ten słynny, wyidealizowany i nieskomplikowany kompozycyjnie, obraz przeobraził się w znak rozpoznawczy o potężnym zasięgu” – podkreśliła kuratorka wystawy Marta Tabakiernik. „Możemy się o tym przekonać, wypatrując nawiązań do portretu – bardziej lub mniej przetworzonego – w pozostałych pracach prezentowanych na wystawie: Marcina Maciejowskiego, Anny Piesiewicz, Roberta Kuty, Anny Suwałowskiej, Jerzego Sachy, Piotra Micherewicza i Agaty Anny Gaber” – wyjaśniła.

Również do tego portretu nawiązał Andrzej Heidrich projektując banknot o nominale 5000 zł emitowany w latach 80. XX wieku. Jak pisał Stefan Kisielewski: „Chopin jest jak ów magiczny przedmiot, mający w każdym zwierciadle różne odbicie„. „W tych różnorodnych zwierciadłach współczesnej kultury znajdujemy nie tylko odbicia Chopina, ale i ludzkich potrzeb, oczekiwań i wartości” – czytamy na stronie Muzeum.

8 stycznia o godz. 16 gości muzeum oprowadzi po wystawie Marta Tabakiernik, natomiast 22 stycznia – dr Seweryn Kuter.

Natomiast 15 stycznia o godz. 15 w cyklu „Salon Chopinowski” odbędzie się wykład historyka sztuki Przemysława Głowackiego, przybliżający postać i twórczość Ary Scheffera.

Wydarzenie realizowane jest w ramach #RokRomantyzmuPolskiego.

Czytaj też: 

Mieczysław Fogg w stolicy. Finisaż wystawy o pieśniarzu Polaków

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone