SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Jarosław Zieliński: staramy się zapewnić Polakom bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

fot. KG/RDC

– Myślę, że Polacy mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ służby działają coraz lepiej – powiedział w RDC Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych.

Gość RDC podkreśla, że zapewnienie bezpieczeństwa Polakom jest jednym z priorytetów rządów. – Trwają intensywne prace nad ustawą (antyterrorystyczną – red.) – mówi.

Wyjaśnia, że jest ona na ukończeniu i „za chwilę trafi do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych”.

– Chcemy uchwalić ją jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży i Szczytem NATO. Dobrze by było, aby nasz system ochrony antyterrorystycznej był usprawniony, bo dzisiaj wszystko działa tak, jak zostało to przypisane w poszczególnych ustawach dla określonych słów. Chcemy to skonsolidować i mocniej zintegrować. Tak, aby można było lepiej i szybciej zapobiegać zagrożeniom i reagować na nie, jeśli się pojawią. Stopień zagrożenia terrorystycznego w Polsce określany jest jako niski (…), ale trzeba dmuchać na zimne – tłumaczy Zieliński.

„Policja pracuje sprawnie i profesjonalnie”

Wiceminister spraw wewnętrznych podkreśla, że „zmiany, które następują w policji, będą prowadzone w sposób konsekwentny”.

– Nie może być tak jak dotąd, że policja była negatywnie nastawiona do części społeczeństwa – jak wrogowie. Przypomnijmy Marsze Niepodległości i jak wtedy policja traktowała uczestników. Były prowokacje, awantury i ówczesne władze musiały się tłumaczyć z tego. Dzięki Bogu nie ma tego po 25 października. Dla nas wszyscy obywatele są równi i tacy sami. Jeżeli manifestują i robią to zgodnie z prawem, to policja osłania wszystkich i zapewnia im bezpieczeństwo. Tak wcześniej nie było – komentuje.

Wybory uzupełniające

W niedzielnych uzupełniających wyborach do Senatu w okręgu 59 wygrała Anna Maria Anders. Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości uzyskała 47 proc. głosów, a jej główny konkurent, Mieczysław Bagiński z PSL, popierany również przez PO i .Nowoczesną – 41 proc.

To bardzo dużo i cieszymy się z tego wyniku, dziękując wyborcom za poparcie, ale mając też satysfakcję, że wyborcy podtrzymali poparcie dla PiS wyrażone 25 października 2015 roku. To oznacza, że nasz program „dobrej zmiany” jest popierany przez znaczną część społeczeństwa (…). Nasza kandydatka pokonała wszystkie siły polityczne, które są dziś przeciwko PiS-owi (…). Wiedzieliśmy, że z tych wyborów w jednym okręgu wyborczym będzie uczynione coś więcej. Będzie to potraktowane jako symbol dla całej Polski i będzie to probierz poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości – mówi Jarosław Zieliński.

„Ustawka KOD”

W ostatnim dniu kampanii wyborczej Anny Marii Anders część osób zakłóciła otwarcie przez nią wystawy poświęconej żołnierzom armii jej ojca, generała Andersa. Jak mówi Jarosław Zieliński, była to ”ustawka Komitetu Obrony Demokracji”. Jak wynika z jego słów – z tego powodu rządzący mogą przyjrzeć się działalności tego ruchu.

Nastąpiło zakłócenie porządku publicznego przez zwiezionych ludzi z Warszawy i Białegostoku. Było to celowo zrobione i była to ustawka z częścią mediów (…). Zakłócono porządek publiczny, a na to są artykuły w kodeksie karnym. Zrobiono awanturę i obrażono uczucia narodowe – mówi Zieliński. – Wymaga to osobnej analizy tego, jak te osoby są rekrutowane. Myślę, że z czasem będziemy wiedzieli o tym więcej – dodaje.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone