SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Ptasia grypa w powiecie płockim. Prokuratura wszczęła śledztwo

fot. Pixabay

Wirus ptasiej grypy w powiecie płockim pod lupą prokuratury. Jak dowiedziało się Radio dla Ciebie, zostało wszczęte śledztwo w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa dla mienia wielkich rozmiarów przez szerzenie się choroby zakaźnej zwierząt. Grozi za to nawet do 8 lat więzienia.

Prokuratura nie chce informować o szczegółach. Wiadomo jedynie, że zostało wszczęte śledztwo w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa dla mienia wielkich rozmiarów przez szerzenie się choroby zakaźnej zwierząt. – Chodzi o miejscowość Nowe Proboszczewice – mówi szefowa Prokuratury Rejonowej w Płocku Małgorzata Orkwiszewska.

Od miejsca, gdzie ujawniono padły drób, będziemy badać skąd on pochodził. Mamy pewne wstępne ustalenia, są one weryfikowane. Trwają przesłuchania i inne czynności mające na celu ustalenie, czy będzie osoba odpowiedzialna za tą sytuację – dodaje Orkwiszewska.

Za sprowadzenie niebezpieczeństwa dla mienia wielkich rozmiarów przez szerzenie się choroby zakaźnej zwierząt grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

W połowie kwietnia informowaliśmy o przypadkach ptasiej grypy wśród drobiu w powiatach płockim i sierpeckim. Nie dotyczyły one ferm a jedynie hodowli przyzagrodowych. – Pośrednik, który przewoził paszę zajął się również handlem odchówką kury nioski, bez naszej zgody. Nie ustalono gdzie te kury jadą, rozwieziono je na teren dwóch czy trzech powiatów. W tej chwili biegamy po tych gospodarstwach przyzagrodowych i staramy się doprowadzić do wybicia drobiu w tych stadach – mówił nam wówczas Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Paweł Jakubczak.

Najpoważniejsza sytuacja jest obecnie w powiecie żuromińskim, gdzie wykryto ponad 50 ognisk ptasiej grypy. W ramach działań ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa na Mazowszu, wojewoda Konstanty Radziwiłł zdecydował o objęciu strefą zamknięta powiatów żuromińskiego, mławskiego oraz sierpeckiego. Obowiązują tam takie obostrzenia, jak na obszarze zagrożonym – m.in. obowiązek trzymania drobiu w pomieszczeniach, bioasekuracja oraz odkażenie. Zamknięta dla ruch jest również droga wojewódzka numer 541 w powiecie żuromińskim, przebiegająca przez swego rodzaju centrum obszaru z największą liczbą ognisk zakażeń. Chodzi o odcinek między Franciszkowem a Bieżuniem.

Czytaj też:

Już nie tylko Żuromin. Ptasia grypa dotarła w okolice Płocka i Sierpca

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone