SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Jak Polacy spędzą wakacje? „Inflacja nieco ograniczyła nasze plany”

Jak Polacy spędzą tegoroczne wakacje?/fot. pixabay

Jedna trzecia Polaków nie wyjedzie w tym roku na wakacje – wynika z najnowszego badania firmy Provident. Najpopularniejsze w to lato będzie polskie morze. Najmniej osób wybiera natomiast mazurskie jeziora. – Inflacja nieco ograniczyła nasze plany urlopowe – mówi Karolina Łuczak, rzeczniczka prasowa Provident Polska.

– Okazuje się, że w tym roku na wakacje wyjedzie około 66 proc. ankietowanych. Będzie to przede wszystkim polskie morze – 25 proc. ankietowanych wskazuje na tę opcję. Drugim kierunkiem są wyjazdy zagraniczne – zaznacza Karolina Łuczak.

Kolejne są góry, później polska wieś i na końcu Mazury.

Ograniczone wydatki

Nie tylko wyjazdów jest mniej. Także wydatki na wakacje będą ograniczone.

– W tym roku na wakacje wydamy około 2700 zł na gospodarstwo domowe. Jest to kwota wyższa niż w czasie pandemii, ale oczywiscie nie chcemy się porównywać do pandemii, tylko do okresu sprzed niej. Wtedy widzimy, że na wakacje wydamy około 600 zł mniej – podkreśla ekspertka.

Skąd weźmiemy pieniądze na tegoroczny urlop?

– Wakacje będziemy finansować przede wszystkim z oszczędności. 45 proc. badanych mówi, że sięgnie po swoje oszczędności, 30 proc. mówi, że będą to bieżące dochody. Natomiast około 3 proc. badanych wskazuje na kredyt, pożyczkę bądź posiłkowanie się kartą kredytową – wskazuje.

30 procent bez środków

Dlaczego aż jedna trzecia Polaków nie wyjedzie w tym roku na wakacje?

– Na wakacje nie wyjeżdżamy przede wszystkim dlatego, że nas na to nie stać. 66 proc. badanych spośród tych, którzy zostają w domu, twierdzi, że nie ma na to środków. 26 proc. twierdzi, że nie ma z kim tych wakacji spędzić – tłumaczy.

Tyle samo twierdzi, że najlepiej wypoczywa we własnym domu.

Dłuższe urlopy

Co ciekawe, mimo mniejszych wydatków, Polacy nadal wybierają dłuższy urlop.

– Najpopularniejszy okres, na który wyjeżdżamy wakacyjnie to 7 dni i na taki okres wyjeżdżają osoby młode i starsze. Osoby między 35 a 40 rokiem życia, planuje wakacje dwutygodniowe. 6 proc. badanych mówi, że nawet i dłużej – zaznacza.

O plany urlopowe warszawiaków zapytał nasz reporter Adrian Pieczka.

W ograniczeniu wydatków na wakacje w kraju mogą pomóc bony turystyczne – to 500 zł na każde dziecko przyznane przez rząd. Jeśli ktoś jeszcze z nich nie skorzystał, ma na to czas do końca września.

Czytaj też:

WUM podpisał umowę z wykonawcą Centrum Symulacji Medycznych

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone