SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Jak Mazowsze przygotowało się na upały? Gdzie są kurtyny wodne?

Kurtyny wodne na Mazowszu/fot. Straż Miejska Płock

Upał na Mazowszu nie odpuszcza. Synoptycy wydali alert drugiego stopnia w związku z bardzo wysokimi temperaturami, a my sprawdzamy, które samorządy uruchomiły już w miastach kurtyny wodne, aby mieszkańcy mogli się nieco ochłodzić w skwarne dni.

W Płocku kurtyny będą chłodzić mieszkańców do końca upałów. – Zaplanowane jest, że będą rozstawione do pierwszego lipca włącznie. Nie wykluczamy, że jeżeli prognozy meteorologiczne będą dalej przewidywały takie upały, to wtedy kurtyny będą działały w kolejnych dniach – zapewnia Konrad Kozłowski z biura prasowego ratusza.

W Płocku kurtyny wodne znajdują się na rogu ul. Tumskiej i placu Narutowicza, na Starym Rynku, na bulwarach wiślanych Stanisława Górnickiego i w Parku Północnym.

Siedlce i kurtyny wodne

Z kolei w Siedlcach kurtyna wodna pojawiła się w centrum miasta. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji jak co roku chce w ten sposób pomóc mieszkańcom przetrwać upały. – Jest już ustawiona na skrzyżowaniu ulic Kilińskiego i Piłsudskiego. Na placu Sikorskiego trwają prace, w związku z tym możliwości rozstawienia są ograniczone. Postawiliśmy ją w miejscu, gdzie była taka możliwość. Przewidujemy też ustawienie dwóch dodatkowych kurtyn w najbliższym czasie – mówi prezes siedlecki wodociągów Dariusz Kierzkowski.

Jedna ma stanąć na skwerze Kościuszki naprzeciwko kościoła pw. św. Stanisława, druga nad zalewem. PWiK już czeka na ich dostarczenie. Koszt jednej kurtyny to około 5 tys. zł.

Radom z kurtynami wodnymi

Trzy kurtyny wodne i pięć poideł stanęło również w centrum Radomia. Korzystać z nich mogą zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Za dostarczanie wody i urządzenia odpowiadają Wodociągi Miejskie.

Dla dzieci stanowią atrakcję, dorosłym zapewniają chwile ochłody. Wszystkim, jak mówi wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński, pomagają przetrwać upalne dni. – Taka kurtyna wodna może dać chwilę ochłody i tak naprawdę być bardzo ważną, jeśli chodzi o nasze zdrowie, bo może uchronić przed przegrzaniem czy udarem. Z kolei w poidełkach, które ustawiły Wodociągi, jest czysta woda, można z niej śmiało korzystać – zachęca wiceprezydent.

Kurtyny wodne w Radomiu pojawiły się na placach Jagiellońskim, 3 Maja i Corazziego.

Jak przetrwać upał?

Przy takiej pogodzie bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Zgodnie z normami żywienia dla populacji Polski mężczyźni powinni pić około 2,5 litrów płynów dziennie, a kobiety 2 litry. Jednak przy tak wysokiej temperaturze należy pić jeszcze więcej. Lekarze rekomendują nawet 4 litry wody dziennie.

Podczas upałów powinniśmy ograniczyć ekspozycję na słońce. – Jeśli jednak musimy przebywać na terenie otwartym, zabezpieczmy się odpowiednim ubiorem. Pamiętajmy przede wszystkim o czapce, ale ważne jest również to, żebyśmy użyli kremu, który ma filtry, np. UVA i UVB – tłumaczy Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W czasie wysokich temperatur zadbajmy również o zwierzęta. Inspektorzy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przypominają, by zapewnić im stały dostęp do wody i cienia, zwłaszcza w kojcach – mówi prezes węgrowskiego oddziału Jadwiga Adamczuk.

Jeżeli tam nie ma zadaszenia, żebyście Państwo coś takiego zrobili, żeby piesek miał troszeczkę cienia, bo te zwierzęta też odczuwają pragnienie, odczuwają upały. Notujemy przypadki, że nawet pies może dostać udaru od nasłonecznienia – tłumaczy Jadwiga Adamczuk.

Pamiętajmy o tym, by podawać zwierzętom wodę do picia – apeluje. – Pies powinien mieć obok budy dostęp do wody 24 godziny na dobę. Tak jak człowiek potrzebuje ugasić pragnienie, tak pies również. Tym bardziej że pies się nie poci – wyjaśnia.

TOZ apeluje też, by nie wychodzić z psami na spacery w największy upał. – Bardzo Państwa uczulam na to, by nie spacerować w największe upały z pieskami, ponieważ Państwo macie obuwie, a piesek nie. Dochodzi do takich sytuacji, że te opuszki u pieska są po prostu spalone – zaznacza Adamczuk.

Na spacer najlepiej wybrać się wcześnie rano lub późnym wieczorem. Warto też pamiętać o zamknięciu lub zabezpieczeniu okien przed wyjściem z domu – zdarzają się przypadki, gdy koty lub psy klinują się w uchylonych oknach.

Czytaj też:

Upał w Warszawie. Gdzie w mieście stanęły kurtyny wodne?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone