SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wojciechowicz chce referendum ws. Lotniska Chopina. Wkrótce zacznie zbierać podpisy

fot. RDC

Kandydat na prezydenta stolicy chce referendum w sprawie Lotniska Chopina w Warszawie. Jacek Wojciechowicz ogłosił w czwartek akcję zbierania podpisów w tej sprawie. – Zaczynamy na dniach – powiedział.

Wojciechowicz na briefingu prasowym w Pałacu Kultury powiedział, że jego Instytut Rozwoju Warszawy jako pierwszy zaczął bronić Okęcia, a PiS w sprawie tego lotniska „kręci”. – Z jednej strony mówi o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, a z drugiej strony mówi, że utrzyma Okęcie, co kompletnie jest bezsensowne ekonomicznie. Na dodatek rząd od początku mówił inaczej – że zamknie Okęcie i Modlin – powiedział Wojciechowicz.

Dodał, że PO również nie zajmuje jednoznacznego stanowiska, mimo jego wniosków do Rady Warszawy. – W związku z tym mój Instytut Rozwoju Warszawy postanowił, że rozpocznie zbiórkę podpisów pod referendum i zmusimy Radę Warszawy do tego, żeby zapytała warszawiaków o to, czy chcą mieć w Warszawie lotnisko czy nie – zapowiedział były wiceprezydent.

Podkreślał, że lotnisko Okęcie to m.in. 15 tys. miejsc pracy, a ponadto już zostały wydane pieniądze na rozbudowę portu. – Zaktywizujemy wszystkie możliwe środowiska w Warszawie, żeby zebrać podpisy i doprowadzić do referendum w tej sprawie (Okęcia) – podkreślił Wojciechowicz.

Dopytywany przez dziennikarzy powiedział, że do przeprowadzenia referendum konieczne jest zebranie „dobrze ponad 100 tys.” podpisów, a czas na ich zbiórkę to dwa miesiące.

„Zaczynamy na dniach”

Dziennikarze pytali także, kiedy rozpocznie się zbiórka podpisów. – Zaczynamy na dniach, bo musimy powołać komitet referendalny, musimy zgłosić go do odpowiednich organów i dopiero wtedy ta zbiórka się zacznie. Ale to nie jest kwestia miesięcy, tylko to jest kwestia kilkunastu dni – podkreślił były wiceprezydent stolicy.

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Na jego lokalizację wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów. Po pierwszym etapie budowy port ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych 8 lat, czyli do końca 2027 r

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone