SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Jacek Bartosiak prezesem spółki odpowiedzialnej za CPK

fot. RDC

– Jacek Bartosiak będzie prezesem spółki odpowiedzialnej za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) – poinformował w środę w Katowicach wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Mikołaj Wild.

Liderem naszego projektu będzie Jacek Bartosiak – powiedział Wild podczas kongresu Impact mobility rEVolution’18 w Katowicach.

Jak dodał, Bartosiak jest członkiem zespołu doradczego pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, a także znanym specjalistą od geopolityki. – Jako członek zespołu doradczego miał swój ogromny udział w przygotowaniu i opracowaniu wizji i misji CPK. Jego udział był tak znaczny, że jesteśmy spokojni o wyzwania, przed jakimi ten projekt stoi. Jesteśmy pewni, że Bartosiak stawi im czoła z sukcesem – zapewnił Wild.

Podkreślił też, że przydatne będzie jego doświadczenie prawnicze. Jest on założycielem i partnerem zarządzającym kancelarii prawnej, która obsługiwała jedne z największych procesów inwestycyjnych w Polsce.

CPK

Pod koniec maja Mikołaj Wild, podczas spotkania z mieszkańcami i wójtem gminy Baranów nt. budowy CPK, poinformował, że trzy gminy: Baranów (pow. grodziski), Teresin (pow. sochaczewski) i Wiskitki (pow. żyrardowski) są wyznaczone na obszar inwestycji CPK, obejmujący 66,2 km kw.

Nowe lotnisko ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie. Docelowo lotnisko będzie mogło być rozbudowane, by obsłużyć ok. 100 mln osób. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. ha. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne osiem lat, do końca 2027 r.

Rząd tłumaczy, że budowa nowego portu jest konieczna, w związku z tym, że warszawskie Lotnisko Chopina nie może pełnić funkcji dużego portu przesiadkowego. Przepustowość lotniska w Warszawie jest na wyczerpaniu w związku z dynamicznie rosnącym ruchem lotniczym, w efekcie nie będzie mogło w przyszłości go obsłużyć. W 2017 r. Lotnisko Chopina obsłużyło blisko 16 mln pasażerów, o 22 proc. więcej niż w 2016 r.

Referendum

W połowie czerwca w Baranowie przeprowadzono referendum ws. budowy CPK na terenie gminy. 82,8 proc. uczestników referendum zagłosowało przeciw, frekwencja wyniosła 47 proc.

21 czerwca w życie weszła specustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, która 6 czerwca została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Posłuchaj:

Jacek Bartosiak w „Poranku RDC” o geopolityce i geostrategii w XXI wieku

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone