SŁUCHAJ ONLINE
MENU

J. Makowski: Kościół także musi uderzyć się w pierś

fot. RDC

– Kościół także musi się uderzyć w pierś – uważa Jarosław Makowski. Członek Platformy Obywatelskiej i autor książki „Pobudka, Kościele!” był gościem audycji „Polityka w południe”.

Jego zdaniem, słowa dominikanina o. Ludwika Wiśniewskiego na sobotnim pogrzebie zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, były skierowane nie tylko do wszystkich stron politycznego sporu. – Miał na myśli, w moim przekonaniu, że również ludzie Kościoła nie są wolni od języka nienawiści, która przyczyniła się do tej atmosfery niedobrej debaty publicznej, przesiąkniętej jadem złych słów – mówił.

Przyznanie się do błędu przez kościół jest postawą, do której zachęca Papież Franciszek. W tym sensie to bardzo Ewangeliczne, że jeżeli Kościół ma być strażnikiem moralności i wyznaczać standardy, to nie może nie uderzyć się we własną pierś – dodaje Makowski.

W swoim przemówieniu podczas sobotnich uroczystości w gdańskiej Bazylice Mariackiej o. Wiśniewski oświadczył: „trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych”.

Przekonywał też, że nie można dłużej być obojętnym „na panoszącą się truciznę nienawiści na ulicach, w mediach, w Internecie, w szkołach, parlamencie, a także w Kościele”.
Człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie, nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju i będziemy odtąd tego przestrzegać – mówił zakonnik.

Prezydent Gdańska 13 stycznia został zaatakował nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w zeszły poniedziałek po południu zmarł. Pogrzeb prezydenta odbył się w sobotę. W pożegnaniu prezydenta Gdańska wzięły udział tysiące osób, w tym najważniejsze osoby w państwie.

Posłuchaj:

Polityka w południe: Jarosław Makowski

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone