SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Jan Maria Jackowski: dialog nauczycieli z rządem to konieczność

fot. RDC

– Wzajemne rozmowy nauczycielskich centrali związkowych z rządem to jedyny sposób na zażegnanie kryzysu w oświacie – uważa Jan Maria Jackowski. Senator Prawa i Sprawiedliwości był w czwartek gościem „Polityki w południe”. W rozmowie z Michałem Kolanką skomentował zapowiedź strajku nauczycieli, którzy domagają się wyższych wynagrodzeń.

Jan Maria Jackowski stwierdził, że obie strony powinny podjąć rozmowy. – Potrzebny jest dialog, który określiłby mapę realizacji postulatów – z jednej strony uwzględniającą możliwości budżetowe, z drugiej zaś słuszne żądania nauczycieli – powiedział senator na antenie RDC.

Egzaminy

Decyzją Związku Nauczycielstwa Polskiego od 5 marca do 25 marca trwa referendum strajkowe we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi nie osiągnięto porozumienia co do żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o tysiąc złotych.

Jeśli taka będzie wyrażona w referendum wola większości, strajk rozpocznie się 8 kwietnia. Oznacza to, że jego termin może zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

Postulaty

ZNP chce zwiększenia o tysiąc złotych tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli. Forum Związków Zawodowych żąda zwiększenia o 1000 zł wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” domagała się wcześniej podwyżki o 15 procent. jeszcze w tym roku, a później poinformowała, że domaga się m.in. podniesienia płac w oświacie podobnie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 zł od stycznia tego roku i kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r. do wynagrodzenia zasadniczego bez względu na stopień awansu zawodowego nauczyciela.

W Warszawie powołano w tej sprawie sztab kryzysowy, złożony z burmistrzów dzielnic i miejskich urzędników. Na piątek zaplanowano pierwsze posiedzenie gremium.

Posłuchaj:

Polityka w południe: Jan Maria Jackowski

Czytaj też:

Nauczyciele szykują się do strajku. Spór i referenda w szkołach

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone