SŁUCHAJ ONLINE
MENU

J. Gowin: spór dotyczący reformy sądownictwa wymaga kompromisu

Jarosław Gowin/fot. RDC

Dziś w życie wchodzi nowelizacja ustawy o sądach powszechnych. Wicepremier Jarosław Gowin ma nadzieję, że uda się zażegnać spór związany z reformą wymiaru sprawiedliwości. Szef Porozumienia powiedział w „Poranku RDC”, że potrzebny jest dialog w tej sprawie.

Czekamy na rozstrzygnięcia, z jednej strony polskiego Trybunału Konstytucyjnego, z drugiej strony zobaczymy czy stanowisko w tej sprawie zajmie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W interesie wszystkich Polaków jest to, aby wokół tej sprawy budować kompromis – dodał.

Gowin powiedział, że partnerem do rozmowy nie jest opozycja. – Przykładem mogą być poprawki do tej ustawy, które moja partia – Porozumienie zgłosiła w Senacie. To były poprawki, które usuwały większość zastrzeżeń opozycji i okazało się, że opozycja w ogóle nie była zainteresowana głosowaniem nad tymi poprawkami, bo w interesie swoim, w kontekście kampanii wyborczej, wolą eskalować konflikt – dodał.

Wicepremier zaznaczył, że dialog powinien toczyć się w gronie ekspertów i prawników. Nowelizacja m.in. rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

Politechnika Warszawska uczelnią badawczą

Szef resortu nauki odniósł się również do wyróżnienia dla Politechniki Warszawskiej, która dołączyła do grona uczelni badawczych. Grupa piętnastu naukowców z całego świata wybrała w konkursie warszawską uczelnię. – Jak się przyjrzeć rankingom światowym, to pierwsza trzydziestka, czterdziestka, to są tzw. uczelnie badawcze. Funkcją każdej z nich jest przede wszystkim kształcenie studentów, ale na uczelniach badawczych robi się to w inny sposób, na wcześniejszym etapie wprowadza się studentów w badania naukowe – mówił Jarosław Gowin.

Wicepremier dodał, że Politechnika Warszawska dołączyła do placówek naukowych, które są kuźnią elit. – Te uczelnie kształcą przyszłe elity kraju. Elity naukowe, administracyjne, a w przypadku uczelni technicznych, takich jak Politechnika Warszawska, elity gospodarcze – stwierdził.

Listę 10 uczelni badawczych, wyłonionych w konkursie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, ogłoszono pod koniec października. W latach 2020-2026 będą one otrzymywały subwencję zwiększoną o 10 procent. Ma to pomóc w poprawie jakości prowadzonych tam badań naukowych i dydaktyki oraz zwiększyć szanse w konkurencji międzynarodowej. Politechnika Warszawska otrzyma rocznie dodatkową kwotę 50 mln zł, która zasili budżet uczelni. Roczna subwencja PW to ok. 500 mln zł.

Posłuchaj:

Poranek RDC: Jarosław Gowin

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone