SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Izolacja a kondycja psychiczna uczniów. Niepokojące wyniki raportu

Aż 40 procent uczniów ma gorsze samopoczucie w związku ze zdalnymi lekcjami – wynika z raportu przeprowadzonego w ramach projektu Szkoła 2.0 zorganizowanego przez licealistów. – Zbadaliśmy nastroje wśród rówieśników – mówiła w RDC Maja Reda z I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy.

Najwięcej uczniów skarżyło się właśnie na ten brak kontaktu z rówieśnikami. Na brak takiej atmosfery szkolnej. W tym momencie jesteśmy wdzięczni za to, że mogliśmy pójść do szkoły, usiąść w ławce, poczuć taką atmosferę szkoły, szkolnego korytarza, znajomych itd. – tłumaczyła na naszej antenie Maja Reda.

Inicjatywa ma charakter oddolny.

Skontaktowaliśmy się ze szkołami z całej Polski – dodała uczennica. – Uzyskaliśmy aż 20 tys. odpowiedzi od uczniów, z czego było 8 tys. odpowiedzi otwartych, gdzie właśnie opisywali swoje sytuacje, opisywali to, jak się czują. I z tego można naprawdę wiele, wiele wniosków wyciągnąć – tłumaczyła.

Pracę uczniów przy raporcie pochwalił dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie Tomasz Ziewiec.

Uważam tę inicjatywę za naprawdę niezwykle cenną. To jest jeden z najcenniejszych dokumentów pedagogicznych, jakie w ostatnich latach czytałem. Właśnie z tego powodu, że młodzi ludzie wzięli się za to, popytali, ich rola w tym wszystkim, ich obecność w tym procesie, pozwala na podjęcie nowej dyskusji – mówił w audycji „Jest sprawa”.

Z kolei psycholog dr Aleksandra Piotrowska skomentowała wyniki badań.

Izolacja źle wpływa na rozwój młodych ludzi – podsumowała. – Kiedy człowiek ma paręnaście lat, to grupa rówieśnicza staje się najważniejszym środowiskiem wychowawczym, mającym dla tworzenia konstrukcji psychicznej człowieka większe znaczenie niż ukochana nawet rodzina i niż instytucja edukacyjna – wyjaśniła.

Cały raport dostępny jest TUTAJ.

Posłuchaj całej rozmowy:

Jest sprawa: nauczanie zdalne a stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone