SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Iskra Pamięci na Placu Piłsudskiego. Zapłonęło 20 tys. zniczy

fot. PAP/Radek Pietruszka

W Warszawie odbyła się akcja „Iskra Pamięci”. Na Placu Piłsudskiego zapłonęło w sumie 20 tysięcy zniczy. Kolejne dwa tysiące zapłonęły w Zamościu. W taki sposób uczestnicy uroczystości oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.

Znicze zostały ustawione w kształcie orła wojskowego według wzoru z 1919 roku. Odbyły się także spotkania z kombatantami oraz rodzinami katyńskimi. Odczytywane były listy żołnierzy wywiezionych do Katynia. Zniczy z minuty na minutę przybywało. – Przyszłam tutaj z dziećmi. Chce im dawać przykład i kształtować w nich postawy patriotyczne – mówiła jedna z uczestniczek akcji.

Zgromadzeni na placu Piłsudskiego wspominali, kiedy dowiedzieli się o zbrodni katyńskiej: „O Katyniu dowiedziałem się dopiero w Anglii, kiedy wyruszaliśmy do Europy. Wiedzieliśmy wtedy bardzo mało, ale bardzo tę informację przeżywaliśmy” – mówił major Marian Słowiński, żołnierz generała Maczka i uczestnik kampanii wrześniowej.

Na Placu Piłsudskiego można było spotkać członków Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”. Założyli mundury z 1939 roku, wśród nich był Tomasz Karasiński. – Idziemy w takich samych mundurach, w których ginęli polscy oficerowie w Katyniu. Dzisiaj w ich intencji zapalamy orła ze zniczy – mówił.

W wydarzeniu aktywny udział wzięło Polskie Radio. W archiwalnym namiocie, na specjalnie przygotowanych przez Archiwum Polskiego Radia stanowiskach można było posłuchać nagrań dotyczących zbrodni katyńskiej, które są przechowywane w radiowej fonotece. I tak można było posłuchać fragmentu audycji Jana Nowaka-Jeziorańskiego „Sprawa Katyńska” wyemitowanej w Radiu Wolna Europa w 1951 roku.

Czytaj też: Kontrole i ograniczenia podczas uroczystości na placu Piłsudskiego

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone