IRONMAN 5150 Warsaw. S. Kuroczkin i M. Otworowska najlepsi

• 16.06.2019 14:09

• Aktualizacja: 00:32 26.07.2022

Ukrainiec Sierhij Kuroczkin i Małgorzata Otworowska wśród kobiet wygrali czwartą edycję zawodów triathlonowych na olimpijskim dystansie IRONMAN 5150 Warsaw.
Kuroczkin (GVT BMC) do pokonania całego dystansu potrzebował 1:51.28. Drugi na mecie Szwajcar Ruedi Wild stracił do niego 2.50, a trzeci był reprezentant RPA James Cunnama, wolniejszy od zwycięzcy o 3.32. Najlepszy z Polaków okazał się czwarty w stawce Tomasz Brembor - 1.56,05.

Z kolei Otworowska (Trinergyironman Cs Polska) uzyskała czas 2:11.27 i o 1.18 wyprzedziła Paulinę Kotficę (GVT BMC) oraz o 1.52 Ewę Komander.

Pływanie, kolarstwo i bieg

Zawody rozpoczęły od pływania na dystansie 1,5 km w Jeziorze Zegrzyńskim, później na zawodników czekał 40-kilometrowy odcinek kolarski na trasie wiodącej przez Nieporęt i Most Północny do Wisłostrady oraz liczący 10 km etap biegowy po Moście Świętokrzyskim i Bulwarach Wiślanych. Trasa została w tym roku nieco zmodyfikowana, gdyż organizatorzy chcieli, by zawodnicy mogli pokazać w pobliżu charakterystycznych miejsc stolicy, m.in. przejechali tunelem pod Wisłostradą, a finiszowali przy symbolu miasta - Syrence.

Siedemnaste miejsce w łącznej klasyfikacji zajął Paweł Korzeniowski. Do triumfatora stracił nieco ponad 21 minut. Wielokrotny mistrz świata i Europy w pływaniu podkreślił, że jeszcze dwa lata temu z trudem był w stanie przebiec 10 km w czasie poniżej 50 minut, a dzięki treningom triathlonowym widoczny jest progres. W niedzielę na tej części dystansu uzyskał czas 44.08.

Ponad 1300 uczestników

Zawody ukończyło 728 z 1311 osób, które ruszyły na trasę. Zdyskwalifikowano zwycięzcę sprzed dwóch lat Aliaksandra Wasiljewicza, któremu - jak poinformowali PAP organizatorzy - zarzucono niezgodne z regulaminem skracanie trasy. Białorusin odwołał się od tej decyzji i jego protest czeka jeszcze na rozpatrzenie.

5150 Triathlon Series to globalny cykl zawodów triathlonowych na dystansie olimpijskim. Pomysłodawcą i właścicielem serii jest World Triathlon Corporation, organizator największego na świecie cyklu triathlonowego IRONMAN (ponad 300 tysięcy uczestników).