SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Irena Sendlerowa. Bohaterka uhonorowana tablicą pamiątkową

fot. Mariusz Kubik/CC BY 2.5

W piątek na warszawskim Bródnie przy ulicy Siedzibnej 25 odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Irenie Sendlerowej. W tym miejscu w latach 30-tych XX wieku mieścił się VI Ośrodek Opieki i Zdrowia. Tam Irena Sendlerowa opiekowała się bezrobotnymi i bezdomnymi z osiedla dla ubogich na Annopolu. 

Irena Sendlerowa urodziła się 15 lutego 1910 roku w Warszawie. Zmarła w 2008 roku. Na odsłoniętej tablicy umieszczono jej słowa „Czyniłam ludzką powinność”.

Wybitny społecznik

Beata Michalec – historyk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy podkreśliła, że Irena Sendlerowa była wybitnym społecznikiem, osobą zaangażowaną na rzecz pomocy ubogim i potrzebujących jeszcze przed drugą wojną światową. Dziś znana jest z tego, że ratowała żydowskie dzieci z Getta w czasie wojny. Natomiast była ona wychowana w duchu pracy społecznej, pracy u podstaw i tym kierowała się w swojej działalności jeszcze przed niemiecką okupacją. Według ekspertki, niesienie pomocy najuboższym w VI Ośrodku Opieki i Zdrowia to bardzo ważny okres w życiu Ireny Sendlerowej oraz w życiu mieszkańców Warszawy. Beata Michalec zaznaczyła, że na Annopolu mieszkali ubodzy, którzy w czasie kryzysu gospodarczego przyjeżdżali do Warszawy do pracy.

Pasja do pomagania innym 

Katarzyna Smoczyńska – Król – prezes Oddziału Miłośników Bródna Towarzystwa Przyjaciół Warszawy podkreśliła, że pasję do pomagania innym Irena Sendlerowa wyniosła z domu. Jej ojciec był lekarzem i zmarł na tyfus, którym zakaził się od swoich pacjentów. Katarzyna Smoczyńska – Król zaznaczyła, że historia jej wielkiej działalności na rzecz innych rozpoczęła się wtedy, gdy pracowała jako opiekun społeczny, zajmowała się matkami nieślubnych dzieci. – To był początek tego, co robiła podczas wojny, po prostu nie mogła przejść obojętnie obok każdego kto potrzebował pomocy – mówiła.

W czasie II wojny światowej Irena Sendlerowa uratowała w Warszawie około 2 i pół tysiąca dzieci z żydowskiego Getta. Po wyprowadzeniu z Getta szukała im schronienia w polskich rodzinach i sierocińcach prowadzonych przez siostry zakonne. Prowadziła dokumentację, aby żydowskie dzieci mogły po wojnie odszukać swoje rodziny.

Czytaj też:

Staną pomniki gen. Z. Ścibora-Rylskiego, premiera J. Olszewskiego i K. K. Baczyńskiego

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone