SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

IPN uruchomił portal z archiwum historii mówionej

fot. PAP/Leszek Szymański

Relacje świadków historii, ponad 100 godzin nagrań i wspomnienia dotyczące najważniejszych wydarzeń dziejów Polski XX wieku – to wszystko można znaleźć na nowym portalu Instytutu Pamięci Narodowej opowiedziane.ipn.gov.pl.

W ten sposób Instytut chce udostępnić internautom zbiory notacji dotyczących dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej i okresu PRL. Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz podkreślił, że IPN gromadzi relacje świadków historii od 2006 roku z inicjatywy ówczesnego prezesa świętej pamięci Janusza Kurtyki.

Ujawnienie opowieści

– Tych relacji w tej chwili w zasobie IPN mamy około 2300. Kwestią czasu było to, żebyśmy przeszli do ujawniania tych relacji, tych opowieści. Dzisiaj jesteśmy świadkami tego ważnego wydarzenia w historii IPN, że oto wreszcie za pomocą portalu Opowiedziane te relacje, te nasze zasoby zaczynamy wszystkim zainteresowanym pokazywać – mówił Adam Hlebowicz.

Konrad Starczewski z Biura Edukacji Narodowej IPN zaznaczył, że portal jest stworzony bardzo intuicyjnie. Można skorzystać z wyszukiwarki a także z interesującego nas tagu, katalogującego daną notację. Naczelnik wydziału notacji i opracowań multimedialnych powiedział, że choć obszar tematyczny relacji jest obszerny, to można wyróżnić kilka najważniejszych zagadnień.

Portal będzie rozbudowywany

– Na portalu największa, reprezentatywna grupa nagrań dotyczy spraw związanych z Solidarnością oraz kwestii związanych z ratowaniem przez Polaków Żydów z Holokaustu w trakcie II wojny światowej. Ta praca badawcza w IPN jest bardzo szeroka i ona ma również odzwierciedlenie w tym zasobie historii mówionej – wyjaśniał Konrad Starczewski.

Przedstawiciele IPN zapewnili, że portal opowiedziane.ipn.gov.pl będzie stale rozbudowywany. W tym procesie będą mogli uczestniczyć także internauci. Do ich dyspozycji oddano zakładkę „Opowiedz nam”, dzięki której można zgłosić do nagrania świadków historii.

W pierwszym etapie na portalu opowiedziane.ipn.gov.pl udostępniono relacje 72 świadków. Wśród nich są Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, Chava Nissimov, pisarka uratowana z Holokaustu jako mała dziewczynka, czy Andrzej Kołodziej, organizator strajków w Sierpniu ‘80 na Wybrzeżu, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” i „Solidarności Walczącej”.

Czytaj też:

Wpływ historii na jednostkę. Za nami inauguracja portalu IPN

Polska Opera Królewska ma nowego partnera. Wiemy też, jaka będzie najbliższa premiera zespołu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone