SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Inwentaryzacja Parku Skaryszewskiego. „Chcieliśmy udokumentować stan jego przyrody”

fot. Pixabay

Ponad 40 naukowców podjęło się przeprowadzenia inwentaryzacji Parku Skaryszewskiego w Warszawie. – Dołączali do nas ludzie, którzy robili to zupełnie społecznie – mówił w „Wieczorze RDC” prof. Maciej Luniak z Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk.

Prof. Luniak wyjaśnił, że inwentaryzacja Parku Skaryszewskiego „to był właściwie odzew środowiska warszawskich przyrodników na te sprawy, które działy się w parkach„.

Wycinka starych drzew, przetrzebienie krzewów i w ten sposób następowała degradacja przyrodnicza tych parków. Zapalnikiem była sprawa Ogrodu Krasińskich, która wywołała reakcję społeczną. Miało to oddźwięk w prasie, a ponieważ pojawiła się wiadomość, że będzie rewaloryzowany Park Skaryszewski, jeden z najbogatszych przyrodniczo w Warszawie, więc to zadziałało i zupełnie spontanicznie zawiązała się grupa przyrodników – opowiadał.

Cele projektu

Jak wyjaśnił prof. Luniak, jednym z celów badania było udokumentowanie stanu przyrody parku, „czyli jaki jest klimat, powietrze, co żyje w glebie„.

– Drugi cel to było sformułowanie wskazań proekologicznych właśnie dla gospodarowania parku z domysłem, że jeśli będzie ta rewaloryzacja, to żeby można było mieć argumenty dla proekologicznych rozwiązań i je wskazać – tłumaczył profesor. Dodał, że efektem pracy naukowców jest monografia „Park Skaryszewski w Warszawie – przyroda i użytkowanie” (pod red. naukową Jerzego Romanowskiego).

Ptaki Parku Skaryszewskiego

Badania pokazują, że w cyklu rocznym występuje w Parku Skaryszewskim około 80 gatunków ptaków, a 60 z nich to te, które można spotkać tam regularnie.- Jeżeli chodzi o grupę dominujących ptaków to na pewno są to gatunki, które gniazdują na drzewach. Park jest domem dla bardzo wielu par, np. gołębi grzywaczy czy kwiczołów. Te dwa gatunki zdominowały ten teren. Oprócz tego występują sikorki bogatki, szpaki, czyli takie pospolite gatunki, które możemy spotkać w mieście – mówiła Beata Kojtek z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

– W trakcie tych badań stwierdziliśmy pięć gatunków dzięciołów – dzięcioł duży, dzięcioł średni, dzięcioł zielony, dzięciołek i dzięcioł czarny – dodała Magda Dziadosz ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz portalu miastoiptaki.pl.

Stare drzewa i ich rola

Prof. Luniak podkreślił, że bardzo ważną rolę w ekosystemie odgrywają stare drzewa, ponieważ są „środowiskiem życia ogromnej liczby bezkręgowców„.

– W jednym metrze sześciennym tych starych drzew żyje kilkaset zwierzaków. To bardzo ważny składnik ekosystemu parku. Posadzenie stu młodych drzew nie rekompensuje  usunięcia jednego starego. Te młode drzewa będą coś ekologicznie znaczyły dopiero za trzydzieści, czterdzieści czy pięćdziesiąt lat, a to drzewo, które było przez sto lat, to tam gromadziły się zwierzęta i ono wrastało w ekosystem. Wyjęcie go to amputacja. To wielka próżnia – tłumaczył.

Beata Kojtek podkreśliła, że stare drzewa to nie tylko miejsce życia bezkręgowców, ale również innych zwierząt. – To schronienie dla małych ptaków wróblowych oraz dla tych, które gnieżdżą się na ziemi. Takie drzewa pozwalają się ukryć przed niebezpieczeństwami  – wyjaśniła.

Magda Dziadosz dodała, że w parkach nie tylko drzewa są istotne, ale także krzewy. – Na przykład jest to ważne dla słowików. To ich środowisko. W Parku Skaryszewskim mamy dwa gatunki – słowika szarego i słowika rdzawego. One śpiewają trochę inaczej, ale równie pięknie – mówiła.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone