SŁUCHAJ ONLINE
MENU

IPN wesprze powstające Muzeum Getta Warszawskiego

fot. PAP/Paweł Supernak

W środę została podpisana umowa między IPN, a Muzeum Getta Warszawskiego, która przewiduje perspektywę ścisłej współpracy w zakresie działalności edukacyjnej i naukowej. Po podpisaniu umowy o współpracy Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował m.in. oryginał raportu Stroopa oraz unikatowy krótki film z ujęciami getta warszawskiego.

– Raport Stroopa to jeden z najbardziej unikatowych dokumentów z okresu powstania w getcie – wyjaśnia Marzena Kruk, dyrektor archiwum IPN. – Raport został wpisany na światową listę dziedzictwa Unesco Pamieć Świata. To dokument absolutnie niezwykły. Drugi dokument znajduje się w archiwach amerykańskich. Wiemy, że powstały trzy raporty, co się stało z trzecim, tak naprawdę nie wiadomo – dodaje.

– Współpraca z Muzeum Getta Warszawskiego to dla nas zaszczyt – tłumaczy prezes IPN – dr Jarosław Szarek. – Wspólnie, gdy opowiemy tą wiedzę to poznamy cały obszar, realia okupacji niemieckiej niszczenia tego miasta. Dlatego też IPN z wielką satysfakcją podejmuje tą inicjatywę podpisania umowy z tworzącym się Muzeum Getta Warszawskiego – dodaje Szarek.

Muzeum Getta Warszawskiego będzie miało własną siedzibę w budynku dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów przy Siennej.  Otwarcie placówki jest planowane na 2023 rok, w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Czytaj też:

K. Szwagrzyk: projekt „Łączka” przywraca pamięć o bohaterach

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone