SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Partia Razem, Inicjatywa Polska, Wolne Miasto Warszawa i Zieloni ogłosili koalicję w stolicy

fot. RDC

Partia Razem, Inicjatywa Polska, stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa i Zieloni ogłosili we wtorek zawiązanie koalicji wyborczej w stolicy. – Będziemy trzecią siłą, która zawalczy o drugą turę – mówił lider WMW Jan Śpiewak.

Śpiewak przedstawił pierwsze dwa filary, na których ma się oprzeć program kandydata. – Pierwszy to warszawski park centralny w miejscu placu Defilad – mówił.

Sytuacja bez precedensu

Zdaniem Śpiewaka porozumienie czterech organizacji to „bezprecedensowa sytuacja, jeśli chodzi o historię polityczną Warszawy”. – My będziemy trzecią siłą, która będzie walczyć o drugą turę – podkreślił na konferencji prasowej pod Pałacem Kultury i Nauki lider WMW.

Zwrócił się jednocześnie do „przyjaciół z ruchów miejskich” o dołączenie do porozumienia, budowanie wspólnych list wyborczych i wspólną walkę o Warszawę.

Jesteśmy spoza układów i chcemy ten układ po prostu rozbić; chcemy Warszawy, która jest nowoczesna i solidarna społecznie, chcemy Warszawy, która jest wrażliwa na słabszych, chcemy Warszawy, która jest uczciwa – oświadczył z kolei jeden z liderów Partii Razem Adrian Zandberg, charakteryzując propozycję programową czterech organizacji.

Elementy programu

Wśród elementów porozumienia programowego wymienianych we wtorek przez przedstawicieli organizacji wchodzących w skład koalicji znalazły się m.in.: budowa 50 tys. mieszkań miejskich na wynajem – dostępnych zarówno dla osób najuboższych, jak i dla klasy średniej, budowa centrów wsparcia dla seniorów i osób niepełnosprawnych, walka ze smogiem, rozwój infrastruktury ciepłowniczej i transportu publicznego, zakończenie procederu wyrzucania z mieszkań lokatorów reprywatyzowanych kamienic, a także utworzenie na Placu Defilad, wokół Pałacu Kultury i Nauki, warszawskiego Parku Centralnego.

Pytani o to, kto będzie kandydatem koalicji czterech ugrupowań na prezydenta stolicy, politycy odpowiadali, że decyzja ta zostanie ogłoszona w lipcu.

Dziś ogłaszamy porozumienie programowe, dziś deklarujemy, że startujemy wspólnie do rady miasta, startujemy wspólnie do rad dzielnic, że będziemy mieli wspólną kandydaturę prezydencką – mówił Zandberg. Podkreślił jednocześnie, że w szeregach „tej silnej drużyny, którą udało się zbudować w Warszawie jest niejedna postać formatu prezydenckiego”.

I to jest wielki kłopot dla naszych konkurentów z PO i z PiS-u, także dlatego, że tu są ludzie, którzy są wiarygodni, kiedy mówią o tym, że stoją po stronie lokatorów, którzy nie odkryli tematu reprywatyzacji wtedy, kiedy stał się interesujący medialnie, którzy stali po stronie lokatorów zawsze; tutaj są ludzie, którzy tworzyli zręby ruchów miejskich w Polsce, tutaj są ludzie, którzy konsekwentnie walczyli w radzie miasta o sprawiedliwość społeczną, o prawa mniejszości, wtedy, kiedy inni (…) asystowali panu (Jackowi) Saryuszowi-Wolskiemu jako konserwatywnemu liberałowi – dodał Zandberg.

Gotowość Śpiewaka

Swoją gotowość do startu w wyborach na prezydenta Warszawy potwierdził na konferencji prasowej Śpiewak. Pytana o chęć kandydowania była też wymieniana w tym kontekście Piechna-Więckiewicz, która odparła jednak, że planuje wspólnie z koleżankami i kolegami z koalicji ustalić kandydaturę.

Śpiewak był z kolei pytany o to, dlaczego nie porozumiał się ws. poparcia z Kukiz’15, którego lider Paweł Kukiz deklarował, iż bierze taką możliwość pod uwagę.

My chcemy, żeby wyborcy Pawła Kukiza, którzy głosowali przeciwko duopolowi PO-PiS, przeciwko niesprawiedliwości i przeciwko państwu z kartonu, zagłosowali na naszą propozycję – nowoczesną, progresywną, prospołeczną; na pewno będziemy chcieli ich zachęcić, żeby oddali głos na nas – podkreślił w odpowiedzi.

Dopytywany o to, co zrobi w razie, gdyby w drugiej turze znaleźli się Rafał Trzaskowski i Patryk Jaki, Śpiewak zasugerował, że na pytanie, kogo poprze w drugiej turze powinien zacząć odpowiadać Trzaskowski.

Dodał, że jeśli w drugiej turze będzie miał wybór między „układem PO, który rządzi stolicą od 1994 r. z krótką przerwą na Lecha Kaczyńskiego” a „drugą częścią tego duopolu PO-PiS”, to „najprawdopodobniej” odda nieważny głos. – Ale każda część naszego komitetu i każda część składowa naszej koalicji będzie podejmować własne decyzje w tym zakresie – zastrzegł lider WMW.

Głosowanie w jesienią

Do tej pory swoje kandydatury na stanowisko prezydenta Warszawy ogłosili Patryk Jaki (z poparciem Zjednoczonej Prawicy), Rafał Trzaskowski (z poparciem PO i Nowoczesnej), Jakub Stefaniak (z poparciem PSL), b. polityk Platformy Obywatelskiej i b. wiceprezydent miasta (odpowiedzialny m.in. za inwestycje) Jacek Wojciechowicz, a także lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz.

Swojego kandydata mają też wystawić m.in. SLD, Ruch Bezpartyjni, a także ruchy miejskie skupione wokół stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. W poniedziałek MJN przedstawiło troje kandydatów, którzy zmierzą się w organizowanych przez koalicję prawyborach. Są to Justyna Glusman ze stowarzyszenia Ochocianie, Robert Łuczak (niezrzeszony) i Aneta Skubida ze stowarzyszenia Wola Mieszkańców. W najbliższą środę planowana jest debata kandydatów. Głosowanie ma się odbyć w systemie elektorskim, w którym każda organizacja zrzeszona w koalicji deleguje od 1 do 2 przedstawicieli – w zależności od liczby swoich członków.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone