SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Inflacja najwyższa od ponad 20 lat. „Latem szczyt, jesienią stabilizacja”

Piotr Arak/fot. RDC

Najwyższą inflację będziemy mieli w miesiącach wakacyjnych, jesienią sytuacja powinna się ustabilizować – uważa dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Piotr Arak prognozował w „Poranku RDC” koniunkturę, zakładając że nie wydarzy się kolejny wielki kataklizm. a wojna nie będzie zataczać coraz szerszych kręgów.

Najprawdopodobniej gdzieś po okresie wakacyjnym tego roku możemy się spodziewać też możemy się spodziewać, jeżeli nic się nie zmieni, w okolicach jesieni stabilizowania się już inflacji, a już w przyszłym roku jej dalszy spadek. Raczej ten wskaźnik inflacji już nie będzie nas tak raził, natomiast oznacza to, że będą trochę wyższe ceny i też, że gospodarka polska będzie się rozwijała, ale wolniej niż zakładaliśmy – mówił ekspert na naszej antenie.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w marcu o 11 procent, licząc rok do roku. Co będzie dalej?

Nie spodziewamy się aż tak wysokiej inflacji. Ona ma wynieść 12-13 procent. My się spodziewamy lipiec-sierpień, że to będą te dwa miesiące, w których będzie najwyższy wskaźnik inflacji – tłumaczył Arak.

Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę, że obecna inflacja to najwyższy wynik od 21 lat i jest to efekt wojny w Ukrainie. Podrożała przede wszystkim energia (24,3 proc.) oraz paliwa (33,5 proc.). Znacząco zdrożała też żywność – tempo wzrostu cen przyśpieszyło z 7,6 do 9,2 proc.

Posłuchaj całej rozmowy:

Poranek RDC: Piotr Arak

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone