SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Impas w negocjacjach lekarzy szpitala w Ostrołęce z dyrekcją

fot. RDC

Nie udało się zawrzeć porozumienia lekarzy z dyrekcją Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce podczas piątkowych rozmów. Władze szpitala zapewniły jednak, że w poniedziałek przyjęcia na planowe zabiegi nie będą wstrzymane.

My i lekarze przedstawiliśmy kolejne propozycje. Nie doszło do porozumienia, bo musimy się wzajemnie z nimi zapoznać – powiedział w rozmowie z dyrektor szpitala Paweł Natkowski. Dodał też, że „strona lekarska poprosiła dyrekcję o przedstawienie dodatkowych wyliczeń w kwestii wynagrodzeń.”

„Będziemy przyjmować pacjentów”

Jednocześnie Natkowski zapewnił, że szpital nie wprowadzi planowanego na poniedziałek wstrzymania przyjęć pacjentów na cztery oddziały, których lekarze pierwsi złożyli wypowiedzenia. – Dobra wola rozmów jest po dwóch stronach, więc na razie odkładamy tę procedurę – tłumaczył.

Od początku września ponad 50 medyków ze szpitala w Ostrołęce złożyło wypowiedzenia. Pierwsze dotyczyły lekarzy z oddziałów neurologii, chorób wewnętrznych, zakaźnego i kardiologii. W listopadzie wypowiedzenia z pracy złożyli również medycy z oddziałów płucnego, kardiologii inwazyjnej, onkologii i ginekologii. Decyzje te, jak tłumaczyli, były podyktowane złą organizacją systemu pracy i niezadowalającymi zarobkami.

Jako grupa zawodowa nie mamy innej formy nacisku. Apelowaliśmy już wcześniej o zmianę podejścia do lekarzy. Nasz poziom frustracji jest bardzo duży, dlatego wypowiedzeń jest coraz więcej – tłumaczył w październiku dr Grzegorz Kawałek z ostrołęckiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy. – Chcemy, aby system działał tak, że pacjent jest prowadzony przez jednego lekarza. Obecnie pracujemy w tzw. równoważnym czasie pracy, a ten na taką organizację nie pozwala – powiedział.

Głównie stażyści

Problem płacowy dotyczy głównie młodszych asystentów, którzy nie zostali objęci systemem podwyżek ministerialnych. – Szpital w Ostrołęce zatrudnia około 30 młodszych asystentów – powiedział Natkowski i dodał, że w jego ocenie „to duża liczba w porównaniu do okolicznych szpitali, które głównie opierają się na lekarzach rezydentach”.

Lekarze, którzy złożyli wypowiedzenia, domagają się wynagrodzeń na poziomie 7,5 tys. zł netto dla młodszych asystentów i 9 tys. zł netto dla lekarzy specjalistów. Dyrekcja szpitala tłumaczy, że placówki nie stać na spełnienie wymagań płacowych medyków. – Te możliwości, które mamy, zostały przez lekarzy wcześniej odrzucone. Gdybyśmy poszli na ustępstwo, szpital musiałby wziąć kredyt na około 20 mln zł – tłumaczył Natkowski.

Jeśli nie dojdzie do porozumienia, z końcem grudnia oddziały neurologii, chorób wewnętrznych, zakaźny i kardiologiczny zostaną zamknięte.

Czytaj też:

Kolejne wypowiedzenia w ostrołęckim szpitalu. Sąsiednie placówki gotowe na przejęcie pacjentów

Posłuchaj:

Ostrołęka i okolice: bez porozumienia w szpitalu w Ostrołęce

Jest sprawa: protest lekarzy w Ostrołęce

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone