SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

IMGW ostrzega: burze z gradem na Mazowszu, wzrośnie poziom rzek

Alert meteorologiczny i hydrologiczny dla Mazowsza/fot. Pixabay, RDC

Burze z gradem mogą pojawić się dziś na południu i w centrum Mazowsza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia. Z kolei na terenie całego województwa obowiązuje alert hydrologiczny – opady deszczu mogą spowodować znaczący wzrost poziomu rzek w regionie.

GDZIE TERAZ GRZMI? SPRAWDŹ MAPĘ!

Alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem wydano dla województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz dla południowej i centralnej części mazowieckiego, w pasie od Płocka, przez Warszawę po Siedlce. IMGW prognozuje tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami może spaść grad. Alert obowiązuje do północy.

Alert hydrologiczny

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami IMGW wydało również alerty hydrologiczne pierwszego stopnia dla województw: lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego oraz mazowieckiego. W naszym regionie woda może przybrać m.in. w Wiśle, Pilicy i Narwi.

Na całym Mazowszu aż do czwartku obowiązuje też ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem – temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29 do 33 st. C, zaś temperatura minimalna w nocy od 18 do 21 st. C.

Szczegóły dotyczące obszaru objętego ostrzeżeniami IMGW TUTAJ.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że te zjawiska te mogą być zintensyfikowanie i bardziej niebezpieczne.

Strażacy w akcji

Burze nie odpuszczają na Mazowszu od kilku ostatnich dni. Minionej doby strażacy interweniowali w regionie ponad 200 razy. W całym kraju – ponad tysiąc. – Działania dotyczyły głównie usuwania skutków sytuacji pogodowej – burz, silnego wiatru i intensywnych opadów deszczu – przekazał rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Krzysztof Batorski.

Czytaj też:

Warszawa. MPWiK zapewnia o gotowości przed ulewami

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone