SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Ślisko na drogach Mazowsza. Alert IMGW przed marznącymi opadami

Zima na Mazowszu/fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Nocą na Mazowszu, jak i w jedenastu innych województwach spadnie marznący deszcz, który będzie powodował gołoledź. Dodatkowo na południu kraju spodziewany jest silny wiatr – ostrzegł we wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ślisko może być w województwach: mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim, kujawsko-pomorskim, a także w południowej części województwa zachodniopomorskiego, północnej części województwa lubuskiego, północnej części województwa wielkopolskiego, oraz w południowej części województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

IMGW prognozuje wystąpienie tam miejscami słabych opadów marznącego deszczu powodujących gołoledź. Instytut dla powyższych obszarów wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Będą one obowiązywały od godzin wieczornych we wtorek do środowego poranka.

Szczegóły dotyczące obszaru objętego ostrzeżeniami TUTAJ.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Mróz nie odpuszcza

Według eksperymentalnej prognozy długoterminowej stworzonej przez klimatologów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w pewnym momencie lutego napływ chłodnego powietrza może spowodować spadek temperatury do -28 st. – przekazał Grzegorz Walijewski z IMGW. Jak jednak stwierdził synoptyk Instytutu, takie spadki temperatury – jeśli w ogóle się pojawią – będą tylko chwilowe.

Trzeba bardzo mocno pamiętać, że te wartości wynikają z wyliczeń z 26 stycznia, a te zmieniają się z dnia na dzień – powiedział Walijewski. Zaznacza jednocześnie, że według wszystkich modeli nadchodzący miesiąc będzie chłodniejszym okresem. – Okresowe napływy chłodnego powietrza mogą się zdarzyć. Takie okresy – według prognozy – mogą być przynajmniej dwa. Te temperatury faktycznie mogą spadać – szczególnie w nocy – do -20 st., skrajnie do -30 st. – powiedział synoptyk. Wskazał również, że bardziej prawdopodobne są spadki do -15 st.

Kapryśna pogoda

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na swojej stronie internetowej zwrócił uwagę, że przez ostatnie kilkanaście lat pogoda w okresie zimowym przyzwyczaiła nas do dużej zmienności i relatywnie wysokiej temperatury powietrza. Jednak występowanie i utrzymywanie się przez kilkanaście dni mrozu w styczniu i lutym w naszej strefie klimatycznej, nie powinno nikogo dziwić.

Czytaj też:

Mieszkańcy gminy Baboszewo starają się o prawa miejskie

Nocny pożar w Piastowie. Strażacy: siedem osób poszkodowanych

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone