SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dziś w niemal całej Polsce rekordowe upały. IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla Mazowsza

Upały w Polsce /fot. Mariusz Cieszewski/flickr

Prognoza na dziś wskazuje na to, że w zasadzie w całym kraju temperatura maksymalna będzie znacznie wyższa niż przeciętnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert drugiego stopnia przed upałami dla niemal całej Polski, w tym dla Mazowsza. Można się spodziewać temperatury maksymalnej występującej rzadziej niż raz na 20 lat.

Szczegóły dotyczące obszaru objętego ostrzeżeniami IMGW TUTAJ.

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje od godz. 12:00 do 28.06. do godz. 20:00.

Takie upały to efekt napływu ciepłego powietrza z południowego zachodu. IMGW opublikował prognozę wartości maksymalnej temperatury powietrza w niedzielę 26 czerwca 2022 na tle warunków wieloletnich. Synoptycy przeprowadzili próbę odniesienia prognozowanych warunków termicznych na 26 czerwca na przykładzie wybranych stacji synoptycznych względem wyników wieloletnich z lat 1991-2020.

Jak zaznacza IMGW, tego rodzaju analiza pozwala określić stopień wyjątkowości prognozowanych warunków, w tym także prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

„Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny czerwiec można, jak na razie (do 23.06), uznać za miesiąc ciepły termicznie, ze średnią anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą 0,8 stopnia Celsjusza” – wskazał IMGW. Dodał, że należy przy tym podkreślić, że na obszarze Polski zaznacza się wyraźne zróżnicowanie anomalii, z wyraźnie dodatnimi wartościami na południowym zachodzie (maksymalnie w Legnicy +1.8 st. C) i zbliżonymi do zera na północnym wschodzie.

Ale prognoza na 26 czerwca wskazuje, że praktycznie na całym obszarze kraju temperatura maksymalna będzie dużo wyższa niż przeciętnie. Jak tłumaczy IMGW to skutek napływu ciepłego powietrza z południowego zachodu. Najwyższe wartości wystąpią w Gorzowie, Zielonej Górze i Koszalinie – 32 stopnie Celsjusza. Na 42 stacjach (85 proc. analizowanych lokalizacji) wartości dodatniej anomalii temperatury maksymalnej przekroczą w niedzielę 6 stopni Celsjusza (w Koszalinie aż 10 st. C).

IMGW zauważa, że tak wysoka temperatura maksymalna notowana jest na tych stacjach przeciętnie raz na 20 lat.

Prognoza na niedzielę

W niedzielę słonecznie będzie w całym kraju, z wyjątkiem krańców zachodnich i południowych, gdzie prognozowane są opady deszczu i burze. W czasie burz może spaść do 20 mm, a lokalnie nawet do 30 mm deszczu. Porywy wiatru w czasie burz nie będą groźne i według prognoz nie powinny przekraczać 60 km/h. Będzie upalnie, z temperaturami od około 30 na północy, do 33 stopni Celsjusza na krańcach zachodnich – powiedziała Małgorzata Tomczuk z IGMW.

Noc z niedzieli na poniedziałek będzie bardzo ciepła i pogodna. Tylko na krańcach zachodnich może spaść przelotny deszcz. Temperatura minimalna wyniesie od 14-15 stopni w rejonach podgórskich do 16 stopni w głębi kraju i 20 na krańcach zachodnich.

Według synoptyków IMGW-PIB, upały utrzymają się nad Polską do najbliższego piątku.

Lipiec cieplejszy

A jaka będzie reszta wakacji? Dla tych, którzy lubią się wygrzewać w palących promieniach słońca, lipiec będzie idealnym miesiącem urlopowym. Osoby, które wolą trochę bardziej umiarkowane temperatury powinny zaplanować wakacyjny wypoczynek na sierpień – radzi Grzegorz Walijewski z IMGW.

Jak wynika z eksperymentalnej prognozy długoterminowej w lipcu w całym kraju temperatury będą powyżej normy, to znaczy, że będzie naprawdę upalnie – mówi rzecznik prasowy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wyjaśnia, że normę pogodową określa się na podstawie temperatur notowanych w ostatnich 30 latach. A ostatnie 30 lat należało do najcieplejszych od czasu pomiarów temperatur w Polsce. – Zatem możemy się spodziewać fal upałów z wartościami przekraczającymi 30 stopni Celsjusza – wyjaśnia.

Podkreśla, że nie oznacza to, iż nie pojawia się również dni chłodniejsze. Choć opady będą w normie, czyli podobne do tych z ubiegłych lat, to jednak będą się one wiązały z gwałtownymi burzami.

W sierpniu aura pozwoli odpocząć od wysokich temperatur, choć nie wszędzie. Na całej północy i częściowo w centrum temperatura będzie nie będzie odbiegała od 30-letniej normy. Za to zdecydowanie cieplej ma być na południu kraju. Tam podobnie, jak w lipcu należy spodziewać się upałów niejednokrotnie przekraczających 30 st. C.

Wartość sumy opadów w sierpniu również, w normie. Trzeba pamiętać, że lipiec i sierpień, to miesiące, w których sumy opadów są najwyższe. Dni z opadem będzie około szesnastu w lipcu i sierpniu. Częściej będą się pojawiały opady burzowe. Dlatego warto śledzić na stronach IMGW ostrzeżenia burzowe – powiedział Walijewski.

Czytaj też:

Upalny weekend na Mazowszu. IMGW wydał alert drugiego stopnia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone