SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Synoptycy IMGW: gwałtowne burze mogą wrócić w czwartek

fot. RDC

Gwałtowne burze mogą wrócić nad Polskę w czwartek – wynika z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski powiedział, że po poniedziałkowych ulewach w kraju spodziewana jest spokojna pogoda.

Wilgotny front przeszedł na wschód, a zastąpiło go chłodniejsze, ale suche i stabilne powietrze. Mogą pojawić się niewielkie opady deszczu, ale nie będą powodować zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. W środę po południu na krańcach zachodnich kraju mogą wystąpić opady deszczu i burze. W całym kraju gwałtowne zjawiska pogodowe mogą wrócić w czwartek. Niewykluczone są lokalne intensywne opady i podtopienia.

Wiele rzek ma przekroczony poziom wody

Nadal w wielu rzekach obserwujemy podwyższony stan wód szczególnie w południowej i południowo – wschodniej części kraju oraz na Wiśle i Odrze. Rzecznik IMGW powiedział, że na Odrze przekroczenia stanów ostrzegawczych, a w niektórych miejscach – stanów alarmowych. Na Wiśle do Zbiornika we Włocławku przekroczone są stany alarmowe i poziom wody spada, a w Toruniu nieznacznie przekroczony jest stan ostrzegawczy.

Wczoraj podczas burz intensywnie padało miejscami do 40 litrów na metr kwadratowy. W wielu miejscach w kraju wywołało to podtopienia i zalania ulic, szczególnie duże były w Warszawie. Na warszawskich bielanach stacja pomiarowa zarejestrowała opady ponad 51 litrów na metr kwadratowy.

Z danych IMGW wynika, że w niektórych dzielnicach stolicy opady były bardzo intensywne – w ciągu 10 minut spadło nawet 20 litrów na metr kwadratowy. Wiatr osiągał do 75 kilometrów na godzinę, ale lokalnie porywy wiatru mogły zbliżać się nawet do 90 kilometrów na godzinę.

Czytaj też:

Gwałtowna ulewa nad Warszawą. „Nie ma większych utrudnień”

Kąpieliska w Warszawie i okolicach. Gdzie spędzić czas nad wodą?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone