SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Upał nie odpuszcza. Na Mazowszu nawet 34 stopnie, możliwe burze

Sztuczne jezioro na Gocławiu/ fot. Alina Zienowicz/Wikimedia Commons CC BY 3.0

Upał nie odpuszcza, choć według prognoz w najbliższych dniach czeka nas krótkotrwałe ochłodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega w czwartek rano przed upałem do 34 stopni w całej wschodniej połowie kraju, w tym na całym Mazowszu. W całej Polsce, poza południowo-wschodnią częścią mogą pojawić się burze z gradem.

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla m.in. dla Pomorza i Pomorza Zachodniego. Alerty drugiego stopnia dotyczą niemal całej wschodniej części kraju, w tym całego Mazowsza, z wyjątkiem powiatu łosickiego (pierwszy stopień). Podczas burz wiatr w tych rejonach będzie wiał w porywach do 90 km/h.

Do 34 stopni

Z kolei ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami sięgającymi 34 stopni zostało wydane dla Podlasia, Lubelszczyzny, Warmii i Mazur, Mazowsza, większej części Podkarpacia i Małopolski, Ziemi Świętokrzyskiej, wschodnich powiatów woj. łódzkiego, Śląska oraz wschodnich powiatów woj. opolskiego.

W piątek w Warszawie zaś, według prognoz, zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna wyniesie około 29 st.

Jak informuje IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem oznacza, że może stanowić on zagrożenie dla zdrowia i życia. Spodziewane są również zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność oraz śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. – Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych – apeluje Instytut.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca od kilku dni, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Nagrzane wnętrza auta

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu – przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.

Reporterka Radia dla Ciebie zapytała mieszkańców Warszawy, jakie oni mają sposoby na upalne dni. – Basen, jeziora, Wisła, fontanny, albo pójść do sklepu i kupić coś do picia. Staram się przebywać, jak najwięcej w cieniu. Generalnie lubię, jak jest ciepło i jest lato – tłumaczą.

W przypadku burz i opadów gradu RCB zaleca też, żeby nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne, a także zabezpieczyć drzwi i okna. Należy również wyłączyć urządzenia elektryczne z prądu. Jeśli jednak znajdziemy się na zewnątrz podczas burzy, należy unikać otwartej przestrzeni, nie chronić się przed deszczem pod samotnymi drzewami i masztami ani przebywać w zbiornikach wodnych i w okolicach brzegów np. morza. Jeśli burza zastanie nas w samochodzie, należy znaleźć parking z dala od drzew i przeczekać burzę.

Czytaj też:

Kontrole klimatyzacji w komunikacji miejskiej. „Nie wszędzie działa”

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: siedem ofiar utonięć w sobotę. Od kwietnia – osiemdziesiąt

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone