SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koronawirus. Koncerty na ponad 150 osób. Jakie zasady obowiązują?

Koronawirus. Odmrażanie wydarzeń powyżej 150 osób/fot. PAP/Marcin Obara

Dziś zmieniają się zasady uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych i rozrywkowych w otwartej przestrzeni. Będzie w nich mogło uczestniczyć więcej niż 150 osób pod warunkiem zachowania dystansu społecznego – informuje ministerstwo kultury. Od 20 czerwca wydarzenia tego typu mogą odbywać się m.in. w salach koncertowych i klubach oraz na powietrzu – m.in. w amfiteatrach i obiektach sportowych.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE

W komunikacie opublikowanym na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślono, że zgodnie z rządowym rozporządzeniem ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii „od 20 czerwca prowadzenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki może być organizowane w pomieszczeniach, w tym w salach koncertowych, klubach muzycznych, halach widowiskowo-sportowych oraz na otwartym powietrzu – w amfiteatrach i muszlach koncertowych, a także na otwartych i półotwartych obiektach sportowych”.

Ile osób może uczestniczyć w koncercie?

„Od 17 lipca zmienią się regulacje dotyczące wydarzeń artystycznych i rozrywkowych organizowanych w otwartej przestrzeni – będzie w nich mogło uczestniczyć więcej niż 150 osób pod warunkiem zachowania zasad dystansu społecznego” – czytamy.

Jak wyjaśnia MKiDN, w przypadku kin, teatrów, sal koncertowych, klubów muzycznych, hal widowiskowo-sportowych, amfiteatrów i muszli koncertowych zasady te polegają na udostępnieniu do 50 proc. liczby miejsc na sali oraz obowiązkowemu zakrywaniu nosa i ust przez uczestników wydarzenia.

Czy trzeba nosić maseczkę?

Na stadionach otwartych lub półotwartych, z miejscami siedzącymi lub bez – obok konieczności zakrywania nosa i ust przez uczestników wydarzenia – obowiązują zasady udostępnienia do 25 proc. liczby miejsc na widowni (uczestnicy zajmują co czwarte miejsce, w rzędach naprzemiennie), a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – zachowania odległości 2 m pomiędzy widzami.

Jaki dystans trzeba zachować?

W przypadku imprez plenerowych od 17 lipca należy zapewniać co najmniej 5 m kw na osobę, wyznaczyć znakami poziomymi miejsca dla publiczności uwzględniające zachowanie dystansu oraz wyraźnie oddzielić i oznaczyć teren dla widowni, aby uniemożliwić publiczności mieszanie się np. ze spacerowiczami. Uczestnicy imprez plenerowych muszą zachowywać 2-metrową odległość od siebie, a także zakrywać nosy i usta, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 2 m od innych osób.

Kto nie musi zachowywać dystansu?

W komunikacie przypomniano także, że obowiązek zachowania dystansu nie dotyczy: osoby, która przyszła z dzieckiem poniżej 13. roku życia, osoby towarzyszącej osobie z niepełnosprawnością lub osobie, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie, a także osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

Czytaj też: Otwarte boiska na okres wakacji, ale z obostrzeniami

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone