SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Ignacy Jan Paderewski. Służyć będę aż do śmierci. Wystawa od środy

fot. NCK

W 160. rocznicę urodzin Ignacego J. Paderewskiego Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i Centrum Rozwoju i Edukacji Młodzieży przygotowały wystawę plenerową „Ignacy Jan Paderewski. Służyć będę aż do śmierci”. Można ją oglądać od dzisiaj przed budynkiem Kordegardy – Galerii Narodowego Centrum Kultury.

„Wystawa jest opowieścią o wielkim polskim patriocie, pianiście i kompozytorze światowej sławy, dyplomacie, polityku i filantropie, dzięki któremu Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli” – napisano na stronie NCK.

Zwrócono uwagę, że „jako artysta-wirtuoz i niezwykła osobowość podbijał wielkie sceny i kameralne salony, wprowadzając publiczność – a szczególnie płeć piękną – w stany egzaltacji porównywane do euforii na koncertach największych rockowych gwiazd”. „Kosmyk jego płomiennie rudych włosów był relikwią ówczesnej popkultury” – dodano.

„Moda na Paderewskiego”

Wskazano, że „potrafił przy tym sprawić, że – znakomicie marketingowo przygotowana – „moda na Paderewskiego” stała się zarazem modą na Polskę, od ponad wieku niewoloną przez germańskich i rosyjskich sąsiadów, a później, podczas wojny między nimi, szukającą dróg do swego odrodzenia”.

„Wykorzystywał tę „modę” zarówno na wielotysięcznych wiecach i koncertach, kwestując dla ofiar wojny czy też wspierając powstanie „Błękitnej Armii”, jak i w gabinetach najbardziej wpływowych na świecie polityków, którym prezentował racje poparcia silnej, niepodległej Rzeczypospolitej, z dostępem do morza i z polskim Gdańskiem” – czytamy na stronie NCK.

Zaznaczono, że „dzielił się z ojczyzną nie tylko sławą, ale i ogromnym majątkiem”. „W 1910 r. ufundował w Krakowie pomnik grunwaldzki, którego odsłonięcie stało się wielką wszechpolską manifestacją. W 1918 r., witany w kraju jak bohater, krótką wizytą w Poznaniu rzucił iskrę do wybuchu Powstania Wielkopolskiego” – przypomniano.

„Uważany za ponadpartyjny autorytet został premierem rządu RP. W dniu 28 czerwca 1919 r. razem z Romanem Dmowskim, jako delegat zwycięskiego państwa, złożył podpis pod kończącym I wojnę światową traktatem wersalskim” – czytamy w informacji.

Wystawa do 27 listopada

Przypomniano, że „krytykował zamach majowy, a dekadę później w swej szwajcarskiej posiadłości patronował utworzeniu antysanacyjnego Frontu Morges oraz chadeckiego Stronnictwa Pracy”. „Po klęsce wrześniowej 1939 r. stanął na czele Rady Narodowej – polskiego parlamentu na uchodźstwie” – napisano.

Ignacy Jan Paderewski zmarł w Nowym Jorku, podczas kolejnej misji dla Polski, kiedy skutecznie zabiegał o uzyskanie przez rząd Sikorskiego kredytów na uzbrojenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Mottem ekspozycji są słowa: „Myśl o Polsce wielkiej i silnej, wolnej i niepodległej była i jest treścią mego istnienia, urzeczywistnienie jej było i jest jedynym celem mego życia”.

Wystawa dostępna będzie do 27 listopada przed budynkiem Kordegardy – Galerii Narodowego Centrum Kultury (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17).

Czytaj też:

Warszawa. Ogłoszono nominacje do Nagrody POLIN 2020

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone