SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

I. Gogolewski w rozmowie z RDC dzisiaj w „Wieczorze literackim”!

Ignacy Gogolewski (L) i Łukasz Jasina/fot. RDC

W dzisiejszym „Wieczorze literackim” Radia dla Ciebie wyjątkowa rozmowa z Ignacym Gogolewskim. Wybitny aktor opowie m.in. o tym, jak został pierwszym powojennym Kordianem, o przygodzie z radiem oraz o kształceniu aktorów dawniej i dziś. Ponadto w programie emisja archiwalnego słuchowiska Teatru Polskiego Radia pt. „Ave Maria”, w którym gra Ignacy Gogolewski. Do usłyszenia już dziś o 20:05!

Ignacy Gogolewski urodził się w Ciechanowie. W trakcie studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie zadebiutował w 1953 roku rolą Demetriusza w przedstawieniu „Sen nocy letniej” w reżyserii Jana Kreczmara. Występował na deskach m.in. Teatru Dramatycznego i Teatru Współczesnego w Warszawie. Był dyrektorem Teatru Śląskiego w Katowicach, Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie i stołecznego Teatru Rozmaitości, po pożarze którego w 1989 roku na dłuższy czas wycofał się z życia zawodowego. Na scenę wrócił jako aktor Teatru Narodowego. W ubiegłym roku ogłosił koniec swojej przygody z aktorstwem.

Popularność przyniosła mu rola Gustawa w „Dziadach” w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Wcielił się również w postać Kordiana w spektaklu w reżyserii Kazimierza Dejmka. M.in. o tej roli opowiedział w rozmowie z Łukaszem Jasiną. W „Wieczorze literackim” RDC usłyszymy ponadto o specyfice pracy i przygotowań do pracy aktora, o kondycji współczesnej sceny i o przygodzie Gogolewskiego z radiem.

Poniżej fragment:

Ignacy Gogolewski jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in.: Splendora Splendorów, Wielkiej Nagrody Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, Mistrza Mowy Polskiej i wielu innych. W 2000 roku zdobył Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za kreację Szarma w „Operetce” Witolda Gombrowicza w stołecznym Teatrze Narodowym. Został uhonorowany m.in.: Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Pretekstem do przeprowadzenia wywiadu była emisja słuchowiska w RDC z udziałem Gogolewskiego oraz 90. urodziny aktora. Słuchowisko Teatru Polskiego Radia pt. „Ave Maria” z 1963 roku zaprezentujemy w najbliższą sobotę. Autorką tekstu jest Zofia Posmysz, za reżyserię odpowiada Zbigniew Kopalko. Występują: Ignacy Gogolewski, Joanna Walterówna, Stanisława Stępniówna, Hanna Stankówna, Aleksandra Śląska, Zofia Rysiówna, Lech Madaliński, Henryk Borowski i Magdalena Bojanowska.

Główną bohaterką opowieści jest skrzypaczka, Maria (w tej roli Aleksandra Śląska), która po wzięciu udziału w koncercie przypomina sobie lata spędzone w obozie koncentracyjnym. W obozie była członkiem orkiestry akompaniującej więźniom podczas przemarszu do komór gazowych. Wspomnienia prześladują ją i nie pozwalają zapomnieć o przeszłości.

Zapraszamy w sobotę, o 20:05!

Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer.

Czytaj też:

Jubileusz Ignacego Gogolewskiego. List z życzeniami od Prezydenta RP

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone