SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Historia polskich orderów i odznaczeń w Łazienkach Królewskich

fot. Twitter/Ministerstwo Kultury

Polskie ordery i odznaczenia, portrety, mundury i dokumenty, diamentowy i rubinowy garnitur Orderu Orła Białego oraz blisko tysiąc innych obiektów – to elementy najnowszej ekspozycji prezentowanej od piątku w Muzeum Łazienki Królewskie. Za nami wernisaż wystawy.

Wystawa „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” to pierwsza ekspozycja, która w przekrojowy sposób ukazuje historię polskich orderów i odznaczeń od XVIII wieku do współczesności.

Bedzie można zobaczyć z jakich kruszców były robione te odznaczenia, jak wyglądały jak się zmieniały od pierwszego Orła Białego, od czasów saskich po Orła Białego nam współczesnego – zapowiada dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Zbigniew Wawer.

Wartość jubilerska

Kuratorka wystawy Izabela Prokopczuk-Runowska podkreśliła, że wystawa jest wyjątkowa nie tylko ze względów historycznych, ale i jubilerskich. – Pośród około tysiąca obiektów na wystawie są same cymesy. Pierwszym niewątpliwym są klejnoty, czyli gwiazdy i krzyże Orderu Orła Białego należące do królów z dynastii Saskiej – Augsta II i Augsta III. Są to prawdziwe klejnoty wysadzane diamentami, brylantami i rubinami – mówiła.

Eksponaty pochodzą z polskich i zagranicznych zbiorów, w tym ze słynnych europejskich muzeów, między innymi ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie, Muzeum Armii oraz Muzeum Legii Honorowej w Paryżu, Królewskiego Muzeum Armii i Historii Wojskowości w Brukseli, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie oraz Muzeum Narodowego w Krakowie i w Warszawie.

Uroczystość otwarcia wystawy zrealizowanej w ramach programu „Niepodległa” odbyła się w czwartek w Muzeum Łazienki Królewskie w Pałacu na Wyspie w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Piotr Gliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin oraz dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Zbigniew Wawer.

Czytaj też:

„Darmowy listopad w rezydencjach królewskich” już po raz siódmy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone