SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Historia Beatlesów opowiedziana w Płocku. Legendy na Mazowszu

Ponad 300 eksponatów związanych z legendarną grupą The Beatles można oglądać w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Wśród nich m.in. oryginalna tablica rejestracyjna ze słynnego zdjęcia, na którym John Lennon, Paul McCartney, George Harrison oraz Ringo Starr przechodzą przez pasy.

Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji ambasadora Jarmarku Tumskiego Bohdana Kowalczyka. Gromadzone są od 1962 r. – Historia tej czwórki jest niezwykła, ponieważ do dziś pojawiają się nagrania, które do tej pory były nieznane – mówi kolekcjoner.

Na kolekcję składają się m.in. płyty gramofonowe, płyty CD i DVD, kasety magnetofonowe, albumy i wydawnictwa książkowe, czasopisma, plakaty, zdjęcia, karty do gry, a także puzzle.

Niecodzienne eksponaty

Wśród eksponatów są na pozór zwykłe rzeczy skrywające niezwykłe historie. – Brudna, pomięta kartka, a na niej lista utworów na pierwszy koncert Beatlesów w Waszyngtonie. W 1964 roku 13-letnia Jenny dostała ją po koncercie od policjanta, pilnującego widowni. Po 31 latach, gromadząc pieniądze na studia swojej córki, sprzedaje tę kartkę za pięć tysięcy dolarów – opowiada Kowalczyk.

Wystawa zatytułowana „The Beatles – muzyka i przeboje wszech czasów” będzie towarzyszyła nadchodzącemu Jarmarkowi Tumskiemu, który planowany jest na 3–5 czerwca.

Wystawa od momentu otwarcia będzie czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00–16:00, a w dniach 3–5 czerwca w godzinach funkcjonowania Jarmarku Tumskiego (piątek – godz. 12:00–19:00), sobota i niedziela – godz. 10:00–19:00).

Czytaj też:

Radom. Konkurs „Śladami Wandy Malczewskiej” rozstrzygnięty

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone