SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Harcerze z Ciechanowa zbierają pamiątki. Akcja do końca maja

fot. KG

Ciechanów zbiera harcerskie pamiątki. W tym roku przypada w mieście setna rocznica powołania do życia pierwszych drużyn skautowych. Harcerze zachęcają mieszkańców do podzielenia się zdjęciami, odznakami, mundurami i starymi dokumentami.

Najciekawsze eksponaty zostaną zaprezentowane we wrześniu podczas specjalnej wystawy zorganizowanej na stulecie ciechanowskiego harcerstwa. – W mieście odbędzie się również zlot Chorągwi Mazowieckiej ZHP, na który ma przyjechać ponad tysiąc harcerzy z całego województwa – mówi i zachęca do dzielenia się swoimi pamiątkami Piotr Rzeczkowski, komendant hufca w Ciechanowie.

Zbiórka potrwa do końca maja. Albumy z fotografiami, odznaki, proporczyki czy elementy umundurowania można wysyłać drogą mailową na 100latzhpciechanow@gmail.com lub przynosić do siedziby hufca przy ulicy Płońskiej. Mile widziane opisy miejsc i osób.

Pierwsze patrole skautowe na ziemiach ciechanowskich powstały w 1916 roku. Tworzyli je 17-latkowie z Gimnazjum Męskiego. Pierwszą drużynę założył Stefan Olszewski wraz z Mieczysławem Kurzypińskim i Tadeuszem Wawrzyńskim.

Zasilili oni organizację bojową POW. Niemal równolegle powstały dwie drużyny żeńskie jedna założona przez Jadwigę Szoll druga przez Annę Sobolewską. Po raz pierwszy nazwa ZHP została użyta 1 listopada 1918 r.. W latach 30-tych działało 5 drużyn. Dziś ciechanowskie harcerstwo zrzesza 15 grup i liczy 250 harcerzy. W większości są to kobiety. Grupy działają głównie przy szkołach i parafiach. W przyszłym roku pomiędzy ulicą Harcerską a ulicą Armii Krajowej stanie kamień z tablicą upamiętniający stuletnią działalność harcerstwa w mieście.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone