SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Halka” w Operze Narodowej zainaugurowała Rok Moniuszkowski

fot. RDC/FB

Koncertowym wykonaniem „Halki” Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie rozpoczął się w sobotę rok poświęcony temu kompozytorowi. „Halkę” wykona Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, orkiestra Europa Galante oraz soliści pod dyrekcją Fabio Biondi.

– Halka jest bardzo interesująca, ponieważ jest to nie tylko opera, ale też projekt, który miał walczyć z różnicami społecznymi między biednymi a bogatymi warstwami społeczeństwa. Jest to więc według mnie opera polityczna (…) Tematyka jest bardzo nowoczesna, jak na tamte czasy. Temat różnic społecznych był bardzo ważny w Polsce w XIX w. i nadal jest aktualny – powiedział dyrygent, założyciel zespołu Europa Galante Fabio Biondi.

Wnioski Litwy i Białorusi

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w piątek, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński przypomniał, że Rok Moniuszki został ustanowiony nie tylko przez polski Sejm, ale także ogłoszony przez UNESCO na wniosek Polski, Litwy i Białorusi. – Stanisław Moniuszko jest uhonorowany tym tytułem czy tą decyzją UNESCO, bo jest to twórca światowy i bardzo chcielibyśmy, żeby nasze obchody przyczyniły się do popularyzacji muzyki Moniuszki – podkreślił wicepremier.

W sobotę opera Moniuszki wystawiona została w języku włoskim, ponieważ – jak powiedział dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, pełnomocnik ministra kultury i dziedzictwa narodowego do spraw organizacji obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, Waldemar Dąbrowski, wykonanie „Halki” w tym języku było „marzeniem Moniuszki”.

Różnica w dźwięku

Orkiestra Europa Galante gra na instrumentach historycznych. – Przy wystawieniu Halki używamy smyczków z epoki romantyzmu oraz strun wykonanych z jelit. To powoduje dużą różnicę w dźwięku w porównaniu do instrumentów współczesnych, które mają metalowe struny. Z instrumentów dętych wykorzystamy np. niemieckie rogi z połowy XIX w. oraz drewniane flety. Dawne instrumenty dęte mają miękkie brzmienie. Współczesne instrumenty dęte blaszane grają bardzo okrągłym dźwiękiem, romantyczne zaś mają lepszą artykulację i jaśniejszy dźwięk – wyjaśnił Biondi.

Jestem bardzo dumny, że publiczność ma możliwość posłuchania Halki, która jest polskim dziełem narodowym, ponownie, ale w wersji instrumentalnej – takiej, w jakiej wykonywano ją w czasach Moniuszki – podkreślił dyrygent.

W spektaklu wystąpili: Tina Gorina jako Halka, Monika Ledzion-Porczyńska w roli Zofii, Matheus Pompeu jako Jontek, Robert Gierlach w roli Janusza, Rafał Siwek jako Stolnik, a Karol Kozłowski jako Młodzieniec.

Rocznica

Rok Moniuszkowski to ponad dwieście wydarzeń, których celem jest popularyzacja dzieł twórcy polskiej opery. Wykonanie „Halki na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej jest powtórzeniem koncertu, który odbył się w ramach tegorocznego Festiwalu Chopin i jego Europa.

W tym roku przypada dwusetna rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie oraz twórcy polskiej opery narodowej.

Czytaj też:

Stanisław Moniuszko patronem Dworca Centralnego. „Należne upamiętnienie”

Inauguracja roku Moniuszki. „Wielki twórca, patriota”

„Straszny Dwór” w Polskiej Operze Królewskiej [recenzja]

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone