SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Haker Armaged0n w areszcie. Zaszyfrował kilka tys. komputerów

fot. Pexels

Haker Tomasz T. znany w internecie jako Tomas lub Armaged0n, trafił na trzy miesiące do aresztu. W ciągu ostatnich pięciu lat mężczyzna zaszyfrował nawet kilka tysięcy komputerów. W ręce śledczych wpadł także jego wspólnik, który opracował dla przestępcy złośliwe oprogramowanie.

Podejrzany poprzez różnego rodzaju zainfekowane maile włamywał się na komputery instytucji, firm i osób prywatnych. Blokował dane lub dostęp do tych komputerów, a następnie żądał okupu za ich odblokowanie.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej prokurator Łukasz Łapczyński powiedział IAR, że mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów, a sąd zgodził się na tymczasowe aresztowanie go. Prokuratura posiada dowody na przestępstwa mężczyzny między innymi informacje o ruchu w internecie i dane z kont bankowych, na które zlecał wpłacanie okupu za odblokowanie zainfekowanych komputerów.

Ujęto także wspólnika Armaged0na, który pisał mu złośliwe oprogramowanie używane do internetowych kradzieży i wymuszeń. Mężczyźnie również postawiono zarzuty, a sąd zdecydował o zastosowaniu wobec niego wolnościowych środków zapobiegawczych.

Armaged0n ukrywał się zagranicą, aby go zatrzymać policja wykorzystała dostępny dla polskich służb od lutego mechanizm Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego. Tomaszowi T. postawiono w Polsce łącznie 181 zarzutów między innymi prania pieniędzy i oszustw komputerowych.
Policja apeluje o zgłaszanie się poszkodowanych, których komputery zostały zablokowane przez hakera. Udało się przejąć kody przestępcy, dzięki którym będzie można odblokować zainfekowany sprzęt.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone