SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Hackathon w Warszawie. Wymyślali, projektowali i programowali

fot. Pixabay

W Warszawie zakończył się w niedzielę pierwszy rządowy maraton programistów w Polsce, czyli Hackathon. Dziewięćdziesiąt osób w 17 grupach przez dwa dni tworzyło aplikacje z wykorzystaniem publicznych baz danych.

Celem była weryfikacja użyteczności tych baz, wychwycenie wszystkich ich słabości oraz zbadanie prawidłowości ich udostępniania przez instytucje publiczne i samorządy – powiedziała Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, organizator Hackathonu. Zapowiedziała, że dotrze do każdego ministerstwa i każdej instytucji z przypomnieniem, że jest obowiązek wystawiania danych publicznych.

Maciej Możejewski – dyrektor Instytutu Otwartego Społeczeństwa oraz obserwator Hackathon-u – ocenił w rozmowie z IAR, że jest to bardzo cenna inicjatywa ministerstwa, bo promuje informacje na temat ponownego wykorzystania publicznych baz danych. Dodał, że świadomość tej tematyki w społeczeństwie jest bardzo niska i wynosi zaledwie 1,5 procent. – Jest to niezwykle istotne zagadnienie związane z tym, że dane publiczne mają w sobie wartość, jeżeli zostaną ponownie wykorzystane do celu innego niż był pierwotny – ich pozyskania – powiedział Maciej Możejewski.

Pierwsze miejsce na Hackathonie zdobył zespół Fringers, który zaprezentował aplikację ułatwiającą załatwianie spraw w urzędach. Na drugim miejscu uplasowały się Zielone Diabły z aplikacją na temat leków refundowanych. Łącznie zaprezentowano 17 projektów.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone