SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Grzegorz Szykulski z PiS nowym burmistrzem gminy i miasta Drobin

fot. www.gov.pl

Przedterminowe wybory na burmistrza miasta i gminy Drobin, które odbyły się tam w niedzielę, wygrał 53-letni Grzegorz Szykulski z Prawa i Sprawiedliwości, który od lipca pełni obowiązki na tym stanowisku – podała w poniedziałek w obwieszczeniu komisarz wyborczy w Płocku Edyta Dzielińska.

W przedterminowych wyborach na burmistrza Drobina brało udział dwóch kandydatów: oprócz Grzegorza Szykulskiego, który startował z własnego komitetu wyborczego, o stanowisko ubiegał się zgłoszony przez komitet wyborczy PSL, należący do tej partii, 59-letni Krzysztof Wielec, radny powiatu płockiego.

Frekwencja – niespełna 48 procent

Jak poinformowano w obwieszczeniu o wynikach przedterminowych wyborów na burmistrza miasta i gminy Drobin, „wyboru dokonano, ponieważ w wyborach spośród 2 kandydatów, wymaganą liczbę głosów uzyskał Szykulski Grzegorz zgłoszony przez KWW Grzegorza Szykulskiego”. „Wybrany kandydat uzyskał 1460 głosów ważnych” – podano w komunikacie zamieszczonym w poniedziałek na stronie internetowej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Płocku.

Według tego obwieszczenia, podczas niedzielnego głosowania liczba głosów ważnych wyniosła 2918, a frekwencja wyborcza 47,65 proc. – uprawnionych do głosowania było 6212 osób.

Głosowanie bez zakłóceń

Przedterminowe wybory na burmistrza miasta i gminy Drobin zarządzono w związku ze śmiercią pełniącego wcześniej to stanowisko Andrzeja Samoraja, który w czerwcu zginął w wypadku podczas prac rolniczych. Wybory, jak informował jeszcze w niedzielę wieczorem dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Płocku Krzysztof Wawro, przebiegły bez zakłóceń – głosowanie odbywało się w 6 obwodowych komisjach wyborczych na terenie gminy Drobin, a lokale wyborcze były otwarte w niedzielę od godz. 7. do godz. 21.

Burmistrz Drobina 43-letni Andrzej Samoraj z PSL zginął 16 czerwca podczas wykonywania prac rolniczych – przyczyną śmierci był nieszczęśliwy wypadek. Śledztwo, które w sprawie tego zdarzenia, prowadziła Prokuratura Rejonowa w Sierpcu zostało umorzone. Samoraj był burmistrzem Drobina od 2014 r. Wcześniej był radnym płockiej rady powiatu. Pracował również w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Płocku.

Dwóch zarejestrowanych kandydatów

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, rozporządzenie w sprawie przedterminowych wyborów burmistrza miasta i gminy Drobin ogłosił w lipcu premier Mateusz Morawiecki, wyznaczając termin głosowania na 13 września. Także w lipcu, na wniosek wojewody mazowieckiego, powołany został przez premiera do pełnienia funkcji burmistrza Drobina Grzegorz Szykulski.

Jak podaje delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Płocku, w terminie wyznaczonym na początek sierpnia wpłynęły do tamtejszego komisarza wyborczego zawiadomienia o utworzeniu czterech komitetów wyborczych w związku z przedterminowymi wyborami burmistrza Drobina. Według tych danych, zgłosiły się tam: Komitet Wyborczy PSL i Komitet Wyborczy Wyborców Grzegorza Szykulskiego oraz Komitet Wyborczy Wyborców Lepsza Gmina i Komitet Wyborczy Wyborców Szansa dla Drobina.

Ostatecznie pod koniec sierpnia Miejska Komisja Wyborcza w Drobinie ogłosiła listę dwóch zarejestrowanych kandydatów w przedterminowych wyborach burmistrza miasta i gminy.

Czytaj też: Są wstępne wyniki sekcji zwłok burmistrza gminy Drobin

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone