SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Grodziski szpital z dotacją. Zainwestują w system energetyczny

Szpital w Grodzisku Mazowieckim/fot. szpitalzachodni.pl

Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim ma być bardziej ekologiczny i na pewno tańszy w utrzymaniu. A to za sprawą 5,7 mln unijnej dotacji, którą placówka zainwestuje w nowy układ energetyczny do wytwarzania ciepła. Dziś w Urzędzie Marszałkowskim podpisano odpowiednią umowę.

Dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 – zaznacza Elżbieta Lanc z zarządu województwa mazowieckiego. – Umożliwi szpitalowi wprowadzenie racjonalnej i oszczędnej gospodarki zasobami energetycznymi. Poza tym jest to zwyczajnie bardzo ekologiczne rozwiązanie – dodaje.

Wśród technologii, które wprowadzone mają zostać w szpitalu znalazł się m. in. system trigeneracji, który zasilany gazem ziemnym pozwala na jednoczesną produkcję energii elektrycznej, cieplnej i chłodniczej.

To są nowe wyzwania naszych czasów, bo oprócz oszczędności, dbamy o środowisko – mówi Krystyna Płukis, dyrektor szpitala zachodniego. – Będzie nam łatwiej opanować ten przepływ energii, nie powinno być takiej awaryjności, jak się to teraz zdarza. Chociaż my jako szpital nie jesteśmy starym szpitalem, to jednak technologia tak poszła do przodu, że jest to konieczne do zrobienia – tłumaczy.

W szpitalu zaplanowano także prace budowlane i remontowe – między innymi kotłowni gazowej, sieci zewnętrznych oraz wykonanie instalacji produkcji chłodu, elektrycznej, a także systemu sterowania i monitoringu.

Czytaj też: Zamek Królewski jest eko. Sprzedaje torby zrobione z banerów

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone