SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Trwa renowacja grobu gen. Ścibora-Rylskiego. Koniec prac 1 sierpnia

fot. Mateusz Opasiński/CC BY-SA 4.0

– Grobowiec rodziny Starzeńskich i Ścibor-Rylskich na warszawskich Powązkach zostanie odnowiony do 1 sierpnia 2019 roku – zapewnia dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. W grobowcu złożono urnę z prochami generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, wieloletniego prezesa i założyciela Związku Powstańców Warszawskich oraz legendarnego „Motyla” z powstańczego oddziału „Czata 49”.

Jak mówi konserwator zabytków Kalina Marzec, odnowienie zabytkowego pomnika jest wyjątkowo trudne. Grobowiec został zniszczony przez niemiecką bombę w 1939 roku, po wojnie jego fragmenty zostały połączone i zalane betonem.

Kapliczka przed wojną

Niestety nie wiemy, jak pomnik wyglądał przed II wojną światową – podkreśliła Kalina Marzec. – To co widzimy to jest cokół, na którym spoczywają dwie kolumny i tympanon, to jest romantyczna ruina. Grób przed wojną był prawdopodobnie kapliczką, czymś na pewno większym i został zniszczonym bombą w 1939 roku. Nie zachowała się dokumentacja jak grób mógł wyglądać przed wojną dlatego nie mamy materiałów do odtworzenia tej oryginalnej kompozycji – powiedziała Kalina Marzec.

Pierwsze prace przy renowacji grobowca już się zakończyły – mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Płyty kamienne z piaskowca zostaną rozebrane i przewiezione do zakładu kamieniarskiego gdzie zostaną oczyszczone i przygotowane do ponownego złożenia. – Musimy zrobić to tak, by grobowiec wytrzymał kolejne sto lat bez żadnych zmian – zaznaczył Jan Ołdakowski.

Ratunek przed zniknięciem

Muzeum Powstania Warszawskiego od początku swojego istnienia prowadzi renowacje powstańczych grobów, do teraz udało się wyremontować ponad 130 z nich. Jan Ołdakowski apeluje o kontakt osoby, które znajdą zaniedbane lub zapomniane miejsce spoczynku powstańców warszawskich. – Najczęściej ratujemy groby przed zniknięciem, to znaczy, że grób który jest zapomniany, którego nie widać, to my nadajemy mu taką formę by z daleka było widać, że jest to grób powstańczy. Szukamy tych, które są w najgorszym stanie żeby je naprawiać. Każdego kto wie o zagrożonym grobie powstańca warszawskiego zapraszamy do kontaktu z nami – powiedział Ołdakowski.

Pieniądze na renowację grobowca rodziny Starzeńskich i Ścibor-Rylskich na warszawskich Powązkach pochodzą m.in. z publicznej zbiórki pieniędzy zorganizowanej przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski zmarł 3 sierpnia tego roku.

Czytaj też:

Grób gen. Ścibora-Rylskiego na Powązkach zostanie odnowiony

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone