SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Kierownictwo ośrodka w Gostyninie mogło nie dopełnić obowiązków?

Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie/fot. rpo.gov.pl

Postępowanie wyjaśni, czy kierownictwo gostynińskiego ośrodka dla groźnych przestępców nie dopełniło obowiązków odmawiając przyjęcia kolejnych pacjentów. Wszczęła je Prokuratura Rejonowa w Gostyninie.

Jest ono prowadzone w kierunku niedopełnienia obowiązków przez kierownictwo poprzez odmowę wykonania dwóch orzeczeń sądowych o umieszczeniu skierowanych tam osób, co może stanowić działanie na szkodę interesu publicznego – mówi Iwona Śmigielska-Kowalska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Prokurator będzie analizował dokumentację działalności ośrodka oraz z kontroli NIK i wizytacji Rzecznika Praw Obywatelskich.

Postępowanie toczy się w sprawie, na razie nikt nie jest podejrzany. Doniesienia do prokuratury złożyli szefowie zakładów karnych w Szczecinie i Iławie. Dyrekcja ośrodka już kilka tygodni temu zapowiadała, że ze względu na panujące tam przeludnienie nie przyjmie więcej osób.

Na złą sytuację w ośrodku wskazywali sami pacjenci. Na przełomie stycznia i lutego tego roku zorganizowali protest głodowy. Jak podkreślali, nie godzą się m.in. na bezterminową w praktyce izolację, na pozorną resocjalizację oraz na życie w warunkach, które uważają za gorsze niż panujące w więzieniu. Poprzednią głodówkę przeprowadzili w czerwcu ubiegłego roku. W obu akcjach uczestniczyło ponad 30 osób. – Tłok, że coś strasznego. Nikt nie ma przestrzeni życiowej dla siebie – ani pacjenci, ani personel. Największa liczba to osiem osób w jednej sali, jak to psychopaci – są agresywni. Nie mogę przyjąć kolejnego pacjenta – mówił nam w połowie lutego Ryszard Wardeński, dyrektor ośrodka, tłumacząc decyzję o wstrzymaniu przyjęć.

Pod koniec ubiegłego miesiąca w placówce przebywało 91 pacjentów na 60 dostępnych miejsc.

Czytaj też:

Problemy ośrodka w Gostyninie. MZ: szukamy tymczasowych rozwiązań

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone